"Bezpieczeństwo w sieci"

22 czerwca 2015r. także w filii bibliotecznej w Zemborzycach odbyła  się lekcja biblioteczna z kl. II "Bezpieczeństwo w sieci", na której zostały omówione korzyści i niebezpieczeństwa wynikające z dostępu do Internetu. Zajęcia dla dzieci przeprowadzono w ramach realizacji programu „Orange dla bibliotek”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 


"Poznaj bezpieczny internet"

Dnia 16 czerwca 2015 r. w  filii Motycz odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy II Szkoły Podstawowej im Wincentego Witosa w Motyczu  pt. „Poznaj bezpieczny Internet”. Warsztaty zostały opracowane przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange.Celem warsztatów było przekazanie wiedzy o zagrożeniach jakie niesie Internet, przedstawienie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrony komputera oraz kształtowanie właściwych zachowań w sytuacjach krytycznych. Podczas zajęć dzieci miały okazję obejrzeć edukacyjne kreskówki, wykonać ćwiczenia, wziąć udział w quizach.  Aby najprościej opisać przebieg informacji w sieci dzieci bawiły się kłębkiem wełny imitującym sieć komputerową. Uczestnicy zostali zaznajomieni z głównymi zasadami korzystania z sieci – „Nie podawaj swoich danych”, „Zabezpiecz swój komputer”, „Mów, jeśli coś jest nie tak” oraz „Nie ufaj osobom poznanym w sieci”. Każda z zasad została przeanalizowana i przedstawiona dzieciom w sposób dla nich przystępny.Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał ulotki informacyjne, zeszyt ćwiczeń „Poznaj bezpieczny Internet” zakładki do książek i coś słodkiego. Zajęcia dla dzieci przeprowadzono w ramach realizacjo programu „Orange dla bibliotek”.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Orange dla bibliotek

edycja 2015

 

Promujemy bezpieczny internet

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie w Motyczu i Zemborzycach Tereszyńskich szósty raz biorą udział w programie "Orange dla bibliotek". Nasza biblioteka uzyskała dotacje na pokrycie kosztów dostępu do internetu, przede wszystkim skupiając się na promocji bezpiecznego korzystania z sieci. W związku z tym filie: w Motyczu i Zemborzycach Tereszyńskich przeprowadziły tematyczne lekcje biblioteczne, tym razem dla uczniów klas II szkoły podstawowej. Uznaliśmy, że edukacje internetową w dobie wszechobecnego internetu należy zaczynać jak najwcześniej, stąd grupą docelową naszych działań stały się dzieci.


Audiobooki w naszej bibliotece

W ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek" edycja 2014, Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica zakupiła 21 audiobooków. W ofercie książki mówionej znalazły się przede wszystkim lektury szkolne, lecz nie tylko.Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!

 


"Bezpieczeństwo w sieci"

lekcja biblioteczna w filii Motycz w ramach realizacji programu

"Orange dla bibliotek"

edycja 2014 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 "Książka w Internecie"

lekcja w filii bibliotecznej w Zemborzycach w ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek"

edycja 2014


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


Orange dla bibliotek (etap 2014)

Po raz piąty Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie w Motyczu i Zemborzycach Tereszyńskich przystąpiły do programu "Orange dla bibliotek". Program ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększanie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych. W ramach realizacji programu biblioteka planuje dalszą współpracę z dziećmi oraz osobami starszymi. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się lekcje biblioteczne z wykorzystaniem internetu, zaś seniorom chcemy zaoferować pomoc przy obsłudzie komputera i internetu. 

 


ABC Internetu

szkolenie dla seniorów organizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Konopnica w ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek" w 2013roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


"Rok Juliana Tuwima" - filia Motycz

lekcja biblioteczna w ramach realizacji programu "Orange dka bibliotek"


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


"Rok Juliana Tuwima" - filia Zemborzyce

lekcja biblioteczna w ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek"

 


 

 

 

 

 

 

 


 


Po raz czwarty z Fundacją Orange

"Bezpieczeństwo w sieci" to ulubiona lekcja biblioteczna uczniów Szkoły Podstawowej im. Wincenetgo Witosa w Motyczu i uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zemborzycach Tereszyńskich. Lekcja przeprowadzana w ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek" w oparciu o kreskówki "Sieciaki" cieszy się ogromnycm zainteresowaniem i daje konkretne efekty w postaci zdobytej wiedzy podanej w ciekawej formie. Po lekcji uczestnicy zajęć doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na nich w internecie, wiedzą też jak się przed nimi bronić. Jest to bardzo istotne w dobie internetu i społeczeństwa informacyjnego, gdy coraz mniejsze dzieci korzystają z zasobów sieci.

Lekcja biblioteczna w Motyczu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lekcja biblioteczna w Zemborzycach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Bezpieczeństwo w sieci

czyli lekcja biblioteczna z Fundacją Orange


 

Komputeryzacja wkroczyła już do naszego życia, już prawie w każdym domu pojawił się komputer i dzieci, tak jak dorośli chętnie z niego korzystają, nie zdając sobie sprawy, że jest on czasem dla nich zagrożeniem.

 

20 czerwca 2012 w filii bibliotecznej w Motyczu odbyły się zajęcia poświecone bezpieczeństwu w sieci. Na wstępie dzieci zapoznały się z „sieciakami”, oglądając krótkie filmiki poświęcone tematowi bezpieczeństwa  dzieci i młodzieży w Internecie. Następnie wspólnie przeprowadziliśmy dyskusję o tym, na jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa  narażeni są użytkownicy Internetu. Poznaliśmy najważniejsze zasady zachowania  w sieci. Dzieci z wielkim zaangażowaniem  uczestniczyły w zajęciach, po czym otrzymały kolorowanki, certyfikaty bezpiecznego korzystania z Internetu, oraz broszurki „Poznaj bezpieczny Internet”.


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 Aby uświadomić to najmłodszym  użytkownikom sieci 15 czerwca 2012 w Bibliotece w Zemborzycach Tereszyńskich odbyła się lekcja biblioteczna „ Bezpieczeństwo w sieci” przeprowadzona z uczniami klasy pierwszej.

Zajęcia rozpoczęliśmy od omówienia korzyści, jakie daje nam komputer – i tutaj okazało się, że dzieci mogłyby opowiadać o nich bez końca. Z zaangażowaniem mówiły o możliwości pisania, słuchania muzyki, oglądania filmów i bajek, o poszukiwaniu informacji w Internecie, a przede wszystkim , o tym co najbardziej lubią czyli korzystaniu z gier internetowych. Następną częścią zajęć  była prezentacja filmów  Sieciaki,, poruszających temat zagrożeń w Internecie – wirusów , złych oprogramowań, a przede wszystkim niebezpiecznych znajomości  nawiązywanych w sieci. Na zakończenie lekcji omówiliśmy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu ( min. :zabezpiecz swój komputer, nie podawaj swoich danych i zgłaszaj dorosłym, gdy coś jest nie tak). Lekcja była ważna, ponieważ dzieci w bibliotece mają dostęp do Internetu i bardzo chętnie z niego korzystają nie zawsze zdając sobie sprawę z zagrożeń.


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


"Akademia Orange dla bibliotek" 2012

W tym roku po raz trzeci Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica bierze udział w programie Fundacji Orange. Do programu przystąpiły także filia w Motyczu i Zemborzycach Tereszyńskich.


Książka w internecie

czyli lekcja biblioteczna z Fundacją Orange

 

13 grudnia 2011 w bibliotece w Zemborzycach odbyła się lekcja biblioteczna "Książka w internecie" przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej. Uczestnicy lekcji, wzbogaconej prezentacją multimedialną dowiedzieli się jak wiewle informacji o ksiązkach mozna znaleźć w internecie i jak ich szukać. Omówione zostały m.in takie zagadanienia jak: strony www bibliotek i wydawnictw, fora internetowe ogólne i tematyczne oraz gdzie szukać informacji o nowościach.

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 


Gry edukacyjne

czyli zabawa i nauka w jednym

7 grudnia 2011 roku w bibliotece w Motyczu odbyła się lekcja biblioteczna "Gry edukacyjne on-line czyli zabawa i nauka w jednym" skierowana do uczniów szkoły podstawowej. Uczestnicy lekcji dowiedzieli się czym są gry edukacyjne, jakie sa ich zalety, gdzie ich szukać. Omówiono wybrane gry, a całośc lekcji wzbogaciła prezentacja multimedialna.

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


Zakończenie kursu komputerowego

28 listopada rozpoczęło się szkolenie informatyczne z obsługi komputera i Internetu zorganizowane przez BPGK w ramach realizacji programu „Akademia Orange dla bibliotek”, w którym biorą udział biblioteka główna oraz jej dwie filie: w Motyczu i Zemborzycach Tereszyńskich.  W kursie przeznaczonym dla osób początkujących wzięło udział 12 osób, podzielonych na dwie grupy. Uczestnicy szkolenia uczyli się od podstaw obsługi komputera oraz korzystania z Internetu. Zajęcia praktyczne wzbogacone były prezentacją omawianych treści na rzutniku. Dodatkowo każda z osób otrzymała od prowadzącego płytę CD z kursem komputerowych do wykorzystania w domu. Szkolenie zakończyło się egzaminem, który wszyscy uczestnicy zaliczyli. 9 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie kursu, podczas którego pracownica biblioteki wręczyła uczestnikom zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Wszystkie osoby uczęszczające na kurs były zadowolone z jego przebiegu, większość z nich wykazała także zainteresowanie kontynuowaniem nauki. Mamy nadzieje, że będzie to możliwe poprzez organizacje kolejnego cyklu szkoleń.

Kurs ten był możliwy dzięki dotacji, jaką biblioteka w Konopnicy uzyskała w programie „Akademia Orange dla bibliotek”. Program ten ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii i promocje ich wykorzystania.

Wszystkie biblioteki tworzące sieć bibliotek gminnych Gminy Konopnica oferują czytelnikom i użytkownikom bezpłatny dostęp do Internetu. Chcemy, aby odwiedzały nas osoby, które do tej  pory przychodziły do biblioteki tylko po książkę, aby bariera technologiczna, jaką jest brak znajomości obsługi komputera nie stanowiła dla nich przeszkody. Zamierzeniem zorganizowanego przez nas kursu było właśnie przełamanie tej bariery i  pozyskanie nowych użytkowników. Doskonale rozumiemy fakt, że Internet to także doskonałe źródło informacji. Trzeba tylko umieć z niego skorzystać.

 


Szkolenie odbywało się w Centrum Kształcenia na Odległość na Wsi w Motyczu, które dysponuje odpowiednią liczbą komputerów.


 


W ramach realizacji programu "Akademia Orange dla bibliotek" w 2011 biblioteki naszej gminy wzbogaciły swoje księgozbiory o następujące pozycjie z zakresu użytkowania Internetu:

ABC tworzenia strony www, Mirosław Sławik

Poradnik o przejrzystej strukturze i łatwej prezentacji podstawowych kroków, które umożliwią projektowanie własnej strony www. Autor w sposób bardzo przystępny przedstawia drogę do stworzenia nieskomplikowanej prezentacji internetowej, a ponadto są informacje o wzbogaceniu stron www grafiką jak  również tworzenie galerii miniatuek obrazów i łączenia stron www z dźwiękiem i obrazem wideo. Książka przeznaczona jest dla osób, które opanowały podstawowe umiejętności z zakresu obsługi komputera i pracy w wybranym środowisku operacyjnym.

 

 

e-Obywatel: aktywny użytkownik komputera i Internetu, Aleksander Bremer, Mirosław Sławik

Podręcznik jest rekomendowany przez Polskie Biuro ECDL Polskiego Towarzystwa Informatycznego jako materiał zgodny z Syllabusem e-Citizen, przygotowujący do egzaminów ECDL w zakresie e-Citizen.

Podręcznik składa się z trzech głównych działów, zawierających treści, dzięki którym zdobędziesz wiedzę i umiejętności, pozwalające zdać egzamin ECDL w zakresie e-Citizen:

KOMPUTER
- budowa i działanie komputera
- urządzenia komputera
- operacje na plikach, folderach i skrótach
- posługiwanie się programami komputerowymi
- edycja tekstu
- podstawy Internetu
- przeglądarka internetowa
- podstawy poczty elektronicznej

WYSZUKIWANIE INFORMACJI
- wyszukiwarka sieciowa
- źródła informacji w sieci
- katalogi specjalistyczne
- zapisywanie informacji z sieci
- środki ostrożności
- zagrożenie wirusami i działania zapobiegawcze
- bezpieczny dostęp do Internetu
- zagrożenia przy wprowadzaniu informacji poufnych w Internecie
- fałszywe witryny w Internecie
- prawa internetowego konsumenta
- kontrola dostępu dzieci do Internetu

AKTYWNE UCZESTNICTWO W INTERNECIE
- administracja
- zakupy
- bankowość internetowa
- podróże
- wiedza i oświata
- zatrudnienie
- zdrowie
- zainteresowania
- biznes
- serwisy on-line


E-learning.Tajniki edukacji na odległość, Marlena Plebańska

Kształcenie na odległość, nazywane potocznie e-learningiem, znajduje obecnie zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia społecznego, biznesu, polityki oraz indywidualnych ludzi. Książka ta ma na celu zapoznanie z rozległą tematyką e-learnigu oraz całym spektrum procesów edukacyjnych, w których e-learning może być wykorzystywany. Jest efektem 12. lat doświadczeń autorki płynących zarówno z praktyki wdrażania systemów e-nauczania, jak i pracy naukowo-dydaktycznej. Poza wiedzą teoretyczną książka zawiera wiele przykładów zastosowania przedstawianych rozwiązań w praktyce, problemów do przemyślenia oraz ćwiczeń pozwalających dostosować nabytą wiedzę do potrzeb Czytelnika.

Autorka prezentuje m.in.:

• narzędzia, formy oraz tryby kształcenia na odległość,

• przegląd narzędzi technologicznych, za pomocą których nauczanie na odległość może być realizowane,

• metody i usługi wsparcia procesu e-edukacji,

• metody pomiaru efektywności oraz rentowności e-nauczania.

Książka jest kierowana zarówno do pracowników naukowo-dydaktycznych i studentów uczelni wyższych na kierunkach zarządzania, ekonomicznych, pedagogicznych i technicznych, na których są tworzone i wdrażane systemy e-nauczania, jak i do pracowników firm szkoleniowych i działów HR wykorzystujących e-learning w procesie doskonalenia zawodowego pracowników.


Wszystkich zainteresowanych w/w pozycjami oraz innymi z zakresu Internetu i obsługi komputera zapraszamy do naszych bibliotek.


"Akademia Orange dla bibliotek" 2011

 

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica po raz drugi bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek". W tym roku obok biblioteki głównej do programu dołączyły także filie: w Motyczu i Zemborzycah Tereszyńskich.

 


"Akademia Orange dla bibliotek" 2010

Biblioteka główna oraz filia w Motyczu biorą udział w programie „Akademia Orange dla bibliotek”. Dzięki uzyskanym dotacjom biblioteka dysponuje swoją wirtualna wizytówką – samodzielną stroną internetową. Nasi czytelnicy otrzymują zakładki do książek (z informacją  programie oraz godzinach pracy bibliotek),a  w Szkole Podstawowej w Motyczu przeprowadzono lekcje biblioteczne  - „Książka w Internecie”.  Do dyspozycji naszych czytelników oddaliśmy także forum internetowe www.czytelnicykonopnicy.fora.pl chcąc zapewnić im swego rodzaju rozrywkę intelektualną oraz możliwość podzielenia się opiniami na temat literatury z innymi osobami.

Wiemy, że w dobie Internetu i społeczeństwa informacyjnego dostęp do sieci to sprawa pierwszego rzędu. Oferujemy naszym czytelnikom taką możliwość – w bezpłatnej czytelni internetowej. Ponadto my sami – bibliotekarze – także wykorzystujemy Internet w naszej pracy. Wierzymy, że źródła tradycyjne, drukowane i elektroniczne mogą współgrać ze sobą, uzupełniając się nawzajem. Dlatego też zachęcamy wszystkich do korzystania zarówno z tradycyjnych zasobów naszej biblioteki, jak i tego, co oferuje Internet.