2013 Wystawa objazdowa

"Powstanie Styczniowe 1863/1864"

z okazji obchodów Roku Powstania Styczniowego

Włączając się w obchody Roku Powstania Styczniowego, gościliśmy wystawę objazdową przygotowaną przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie. W filii Zemborzyce wystawa posłużyłą jako podstawa do lekcji bibliotecznych o powstaniu.

 


Wystawa Zakazanych Księżek

Zgodnie z zasadą, że zakazany owoc kusi najbardziej, wystawa zakazanych książek zorganizowana w naszych bibliotekach z okazji Tygodnia Zakazanych Książek, cieszyła się dużym zainteresowaniem.


 

 

 

 

 

 

Zakazane książki w Konopnicy


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                Zakazane książki w Zemborzycach

 


2012 Wystawa objazdowa "Kraszewski"

z okazji 200. rocznicy urodzin

 

przygotowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie.

 


2011 "Polscy Nobliści"

czyli wystawa o Czesławie Miłoszu i Marii Curie-Skłodowskiej


Od 28 października do 4 listopada 2011 roku w bibliotece w Konopnicy gościłą wystawa objazdowa "Polscy Nobliści" przygotowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie.

Wystawa dotycząca życia i twórczości dwojga polskich laureatów Nagrody Nobla - Czesława Miłosza i Marii Curie-Skłodowskiej - cieszyła się zainteresowaniem wśród naszych czytelników.

                        

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stasinie także mieli okazję zapoznać się z wystawą o naszej polskiej noblistce - Marii Curie-Skłodowskiej.

Wystawa o Czesławie Miłoszu gościła w tym czasie w bibliotece w Zemborzycach, gdzie mogli oglądać ją uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich oraz czytelnicy naszej filii.

Wystawa - zarówno dotycząca Czesław Miłosza jak i Marii Curie-Skłodowskiej - gościła w bibliotece w Motyczu. Oglądali ją dorosli czytelnicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Motyczu.


Czytelnicy biblioteki w Radawcu oraz uczniowie miejscowej szkoły podstawowej mieli okazje do obejrzenia wystawy poświęconej Marii-Curie Skłodowskiej


Wystawa o wyborach parlamentarnych

fotorelacja

 

 

 

Wystawa o zasadach prawa wyborczego została zaaranżowana w postaci labiryntu po bibliotecznych zakamarkach - aby zapoznać się ze wszystkimi planszami  nasi czytelnicy krążyli po całej bibliotece.

 

 

 

 

Wystawę można było obejrzeć w bibliotece w Konopnicy od  23 wrzesnia 2011r.

 

 

 

 

 

 


Wystawa historyczna o dziejach Gminy Konopnica

 

5 czerwca 2011 roku w Domu Kultury w Motyczu odbyło się otwarcie wystawy historycznej o dziejach naszej gminy, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Konopnica.

Tworząc wystawę pracownice bibliotek zgromadziły wiele interesujących „starych” i „nowych” fotografii, dokumentów, faktów mniej lub bardziej znanych. Zaprezentowane zostały m.in.: kościoły, szkoły, jednostki OSP, miejsca pamięci – pomniki, ważniejsze wydarzenia z historii gminy w postaci kalendarium, zabytki, takie jak dworzec PKP, dzwonnica z Konopnicy czy dworek z Motycza. Wśród licznych, cennych eksponatów znalazły się m.in.: rower z kołami o drewnianych obręczach,  buty „sztywniaki” z 1945r., maszyna do haftowania z lat 30 XXw., radia z lat 60-tych XX., chustki „szalinówki”, stroje z nonajronu, modne w latach 70-tych XX., sierp czy maglownica. Odwiedzający mogli zobaczyć także historyczne już fotografie z dożynek, kartki okolicznościowe i książki z lat 40-tych XXw. oraz historie „Gminnej Spółdzielni” w Konopnicy. Centralne miejsce w stworzonej przez bibliotekę izbie pamięci zajęła makieta wczesnośredniowiecznego grodziska z Motycza. Na wystawie można zapoznać się również ze zbiorami regionalnymi biblioteki.

   

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

W dniu otwarcia wystawę odwiedzili przestawiciele lokalnych władz. Wójt Gminy Konopnica, pan Mirosław Żydek i Przewodniczący Rady Gminy, pan Andrzej Duda, wyrazili pochlebne opinie o pracy biblioteki. Także inni odwiedzający, w tym pan Czesław Maj, twórca ludowy z Motycza, który udostepnił na wystawę wiele eksponatów,  wpisywali się do kroniki bibliotecznej. Tego dnia Dom Kultury odwiedziło liczne grono zarówno dorosłych, jak i dzieci.


 

 

 

 

 

 

 

Obecnie wystawę można odwiedzać  od wtorku do piątku w godzinach 14.-00 – 18.00 i w sobotę od 9.00 do. 13.00,  bądź w innym czasie po wcześniejszym uzgodnieniu z biblioteką (tel. 81 503 12 52)

 

Wszystkim osobom, które służyły pomocą, udzielając informacji, wypożyczając lub oddając eksponaty na wystawę, biblioteka serdecznie dziękuje i gorąco zachęca do odwiedzania izby pamięci w Domu Kultury w Motyczu !!!2010 Wystawa objazdowa "Chopin i jego muzyka"

 

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie aktywnie włączyły się w obchody Roku Fryderyka Chopina. Z tej okazji oprócz stałych wystawek traktujących o życiu i twórczości naszego wybitnego kompozytora i pianisty oraz licznych lekcji bibliotecznych, nasze biblioteki gościły wystawę objazdową, przygotowaną przez Powiatową Biblioteke Publiczna w Lublinie -   "Chopin i jego muzyka"
  

 


Prezentacja wystawy w Filii w Motyczu połączona została z lekcjami bibliotecznymi dotyczącymi Fryderyka Chopina przygotowanymi dla klas: II, IV i VI. Po dokonaniu prezentacji wystawy przez panią bibliotekarkę uczniowie wysłuchali kilku najbardziej znanych utworów pianisty: polonezów, mazurków, walców i etiud. Na zakończenie dzieci rozwiązywały muzyczny quiz poświęcony Chopinowi. W spotkaniu  wzięło udział ponad 40 uczniów.


 

Wystawa "Chopin i jego muzyka" gościła także w Szkole Podstawowej w Stasinie. Z tej okazji uczniowie pod kierownictwem mgr Reginy Wójcik przygotowali montaż słowno muzyczny poświęcony życiu i twórczości Fryderyka Chopina, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.

 


Wystawa gościła w Radawcu 4 i 5 listopada. Cieszyła się ona badzo dużym zainteresowaniem dorosłych, dzieci i młodzieży. Obejrzało ją 116 osób w tym 3 grupy zorganizowane z klas IV, V i VI. Odbyły sie również trzy lekcje biblioteczne tematycznie związane z prezentowaną wystawą dla klas II, III oraz 6-latków.