Witamy na stronie internetowej

Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica 

 Nowe zasady funkcjonowania placówek bibliotecznych naszej gminy

w zwiazku z epidemią COVID-19

obowiązujące od 11.05.2020.


Nowe zasady korzystania ze zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica oraz jej filii w Motyczu, Radawcu Dużym i Zemborzycach Tereszyńskich obowiązujące od 11.05.2020


W związku z panującą epidemią koronowirusa  zostają ustalone nowe zasady korzystania z placówek bibliotecznych gminy Konopnica, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom bibliotek, jak i czytelnikom.  

- konieczność dezynfekcji rąk przed wyjściem do lokalu biblioteki

- brak wolnego dostępu do półek.

- maksymalna liczba czytelników przebywających w bibliotece zostaje ograniczona do trzech osób (Kozubszczyzna) z zachowaniem bezpiecznego dystansu 2 metrów. , zaś w filiach w Radawcu i Zemborzycach po jednej osobie. Filia Motycz obsługuje czytelników jedynie przez telefon.  

- osoby przebywające w bibliotece zobowiązane są do zasłaniania ust i nosa.

- wszystkie pozycje zwracane do bibliotek od dnia 11 maja 2020 zostaną poddane obowiązkowej 3-dniowej kwarantannie.

- ze względów bezpieczeństwa zalecamy wcześniejszy kontakt z biblioteką (telefon, e-mail, Facebook) w celu umówienia swojej wizyty i podania listy pozycji do wypożyczania. Wizyty umówione będą obsługiwane w pierwszej kolejności. 

Przypominamy, że w Internecie dostępny jest katalog on-line, za pomocą którego można wyszukiwać interesujące pozycje. http://katalog.konopnica.e-bp.eu/. Informacje o nowościach zamieszczane są także na Facebooku biblioteki.

Wszelkie niedogodności wynikające ze zmiany sposobu obsługi czytelnika są wyrazem troski o państwa i nasze bezpieczeństwo. Prosimy o zrozumienie i dostosowanie się do nowych zasad.


Poniżej podajemy kontakt telefoniczny i e-mailowy do naszych placówek bibliotecznych. Godziny pracy pozostają bez zmian.


Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica (przy Urzędzie Gminy)

Tel. 81 503 12 52

gbpkonopnica@interia.pl

piszcie do nas także na Facebooku


Filia biblioteczna w Motyczu(w szkole podstawowej w Motyczu)

Tel. 81 503 17 38

bibliotekamotycz@interia.pl

Filia biblioteczna w Motyczu ze względu na lokalizację w budynku szkoły podstawowej będzie obsługiwała czytelników wyłącznie po uprzednim kontakcie telefonicznym.


Filia biblioteczna w Radawcu Dużym

Tel. 572 657 547  

filiaradawiec@interia.pl


Filia biblioteczna w Zemborzycach Tereszyńskich

81 750 00 02

filiazemborzyce@interia.pl 


Biblioteka jak galeria

 

 Wystawa regionalna  „Lubelskie DNA”

Od 8 lipca w naszych bibliotekach gościła wystawa objazdowa „Lubelskie DNA”, przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”. Ciekawostek o Lubelszczyźnie mogły dowiedzieć się osoby odwiedzające filie w Radawcu Dużym i Zemborzycach oraz goście „Domu Kultury” w Motyczu. W sierpniu wystawa prezentowana była w filii bibliotecznej w Motyczu.

Na siedmiu planszach twórcy wystawy pokazali m.in. wielokulturowość Lubelszczyzny, produkty regionalne i tradycyjne, towarzystwa regionalne i miejsca warte dowiedzenia, ważniejsze zabytki, a także wydarzenia kulturalne.

Wystawa w ciekawy sposób prezentuje Lubelskie, pokazuje jego historię, oblicze kulturalne i zachęca do bliższego poznania. „Lubelskie DNA” stanowi gratką nie tylko dla miłośników regionalizmu.

 

Wystawa prac Patrycji Lipczyńskiej w BPGK

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica zaprasza na wystawę prac Patrycji Lipczyńskiej, uczennicy klasy maturalnej Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, a zarazem mieszkanki Gminy Konopnica, dla której natchnieniem stały się także malownicze krajobrazy naszej małej ojczyzny.

Obrazy Patrycji Lipczyńskiej będzie można oglądać w naszej bibliotece od 3 września, jednak kilka z nich zaprezentujemy już 1 września podczas Dożynek Gminnych.


Serdecznie zapraszamy !!!


 

 

 

  

Zmiany godzin pracy w filii Radawiec

W związku z okresem urlopowym filia Radawiec

od dnia 29 lipca do 09 sierpnia będzie czynna w następujący sposób:


poniedziałek    – 29 lipca i 5 sierpnia - nieczynne

wtorek            – 30 lipca i 06 sierpnia - 12.00 - 16.00
środa              – 31 lipca  i 07 sierpnia - 11.00 - 14.00
czwartek         -- 01 i 08 sierpnia  -10.00 – 13.00

piątek              – 02 i 09 sierpnia - nieczynneZa utrudnienia przepraszamy  

Wystawa regionalna

„Lubelskie DNA”


Od 8 lipca w naszych bibliotekach gości wystawa objazdowa „Lubelskie DNA”, przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”


Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!


Harmonogram wystawy

8-12 lipca – filia biblioteczna w Radawcu Dużym

15-18 lipca – „Dom Kultury” w Motyczu

19-25 lipca – Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica

26-31 lipca – filia biblioteczna w Zemborzycach Tereszyńskich


Zapraszamy do obejrzenia wystawy i skorzystania z naszej oferty książkowej !!!


 

Inwentaryzacja w filii Motycz

Uprzejmie informujemy, że w dniach 15 - 26 lipca 2019r. filia w Motyczu oraz filie w Radawcu Dużym i Zemborzycach Tereszyńskich będą nieczynne z powodu inwentaryzacji księgozbioru.

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica z racji inwentaryzacji będzie nieczynna od 15 do 18 lipca 2019r.

Za utrudnienia przepraszamy i jednocześnie zapraszamy po książki i audiobooki przed inwentaryzacją

 

 


Zmiany godzin pracy w filii Motycz

W związku z okresem urlopowym filia Motycz

od dnia 1 lipca do 12 lipca będzie czynna w następujący sposób:


wtorek - 2 i 9 lipca - 7.30 - 12.00
środa - 3 i 10 lipca - 11.00 - 14.00
piątek - 5 i 12 lipca - 7.30 - 12.00

 

Za utrudnienia przepraszamy

 


KATALOG ON-LINE

Uprzejmie informujemy, że od dnia 24.04.2017 r. dostępny jest nasz katalog on-line.

Do pełnego skorzystania z katalogu (rezerwacje) niezbędny jest indywidualny dla każdego czytelnika pin i numer karty bibliotecznej, dostepny w bibliotece.

Zachęcamy do korzystania

katalog
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spotkanie andrzejkowe

 

24 listopada w murach BPGK gościliśmy uczniów z klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej w Stasinie wraz z wychowawcami. Na początku naszego spotkania przedstawiłyśmy naszą bibliotekę, jej zbiory i zasady funkcjonowania. Po krótkim zapoznaniu rozpoczęliśmy "andrzejkową zabawę" ciastkiem z wróżbą. Uczniowie poznali zwyczaje i historię wróżb andrzejkowych. W nawiązaniu do staropolskiej tradycji, naszą propozycją były wróżby karciane i magiczne jabłko z symbolami. Aby tradycji stało sie zadość, każdy z uczestników lał wosk, po czym wspólnie interpretowaliśmy powstałe kształty.

Bardzo dziękujemy p. Reginie Wójcik i p. Annie Kutwie, a także rodzicom, za współpracę i umożliwienie nam tego spotkania.

 

Galeria

 


Literackie Andrzejki 2016

 

23 listopada spotkałyśmy się z wiernymi czytelniczkami na kolejnej, czwartej odsłonie Literackich Andrzejek. Wieczór rozpoczęłyśmy od przeglądu naszych nowości wydawniczych. Panie miały możliwość pierwszeństwa wyboru interesujących ich pozycji. Zebrani goście wysłuchali fragmentów twórczości mieszkanki naszej gminy, P. Barbary Adamczyk. Zaprezentowane przez nią wiersze dostarczyły słuchaczkom wielu wzruszeń i refleksji. Reszta wieczoru upłynęła pod znakiem wróżb i zabaw andrzejkowych. Wśród nich nie zabrakło ciastek z wróżbą, wyścigu "butów" i tradycyjnego lania wosku. Dzięki doskonałym humorom i fantazji, interpretacja odlanych kształtów przerosła nasze wyobrażenia :) Przy suto zastawionym stole, zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie dziękujemy KGW Kozubszczyzna, na czele z p. sołtys - Marią Włodarczyk za udostępnienie lokalu i wszelką pomoc.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczne andrzejki będą równie udane, a może nawet lepsze!

 

Galeria

 


Literackie Andrzejki 2016

 

 

 

 

 

 


Miejsce pamięci - mogiła w Radawcu Dużym

z inicjatywy uczniów Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku II


Informator jest wynikiem prac, jakie prowadził dwuosobowy zespół uczniów z Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim, w ramach rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży.               

Tegoroczne zadanie projektowe związane było z miejscami pamięci w lokalnych miejscowościach. Zadaniem uczniów było znalezienie i opisanie obiektu związanego z ważnym wydarzeniem historycznym. Pomysł o stworzeniu informatora wziął się stąd, iż istnieje niewiele materiałów zawierających informacje o historii mogiły w Radawcu Dużym.

Zespół uczniowski: Agnieszka Drózd, Adrian Kuzioła  

 

 

Galeria

 ZAPEWNIAMY DOSTĘP DO BAZY E-BOOKÓW

 

 


Warsztaty zdobienia masek karnawałowych

28 stycznia 2016r. w Domu Kultury w Motyczu odbyły się warsztaty zdobienia masek karnawałowych, zorganizowane przez naszą Bibliotekę. Efekt - przepiękne maski wykonane m.in. przez nasze czytelniczki i bywalczynie Domu Kultury w Motyczu

Galeria

 


Warsztaty plastyczne z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

w filii Motycz

 

Z racji zbliżającego się święta wszystkich kochanych Babć i Dziadków warto wcześniej pomyśleć o jakimś miłym drobiazgu. Dnia  19 i 20 stycznia  w filii Motycz odbyły się zajęcia plastyczne dla uczniów kl. I a i I b  ze  Szkoły Podstawowej w Motyczu. Uczniowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami plastycznymi, barwnie ozdabiając papierowy szablon krawatu. Krawat stał się niebanalnym prezentem z okazji Dnia Dziadka. Babcie również  obdarowane  zostaną prezentem w postaci ciekawie ozdobionej papierowej filiżanki ukrywającej w środku saszetkę dobrej herbatki, w  sam raz na zimowy wieczór. My także wszystkim babciom i dziadkom składamy ciepłe i serdeczne życzenia w dniu ich święta.

 

Galeria

 


 

 


WESOŁYCH ŚWIĄT

 


 

Drodzy czytelnicy

Nadeszła zima, a wraz z nią zbliża się ten piękny czas związany ze Świętami Bożego Narodzenia oraz obchodami Nowego Roku.
Chcemy więc złożyć Wam najlepsze życzenia świąteczne – dużo radości, pomyślności, a także przede wszystkim zdrowia oraz spełnienia najskrytszych marzeń dla Was oraz dla Waszych najbliższych.


Dyrekcja i pracownicy

Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica

 


Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 grudnia 2015r. (czwartek) Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie będą nieczynne.

23 grudnia 2015r. (środa) biblioteka będzie czynna w godzinach 9.00 - 17.00
31 grudnia 2015r. (czwartek) biblioteka będzie czynna do godziny 15.30


Kartki świąteczne na kiermasz - filia w Radawcu

 

Co tu kupić, jak wszystko piękne!!!! 18. grudnia w Szkole Podstawowej w Radawcu na kiermaszu świątecznym mogliśmy zakupić dekorowane pierniki, bombki choinkowe ręcznie zdobione, stroiki ,ale też kartki świąteczne, które wykonaliśmy w naszej filii bibliotecznej. Tym razem potrudziliśmy się, aby poznać metodę scrapbookingu. Scrapbooking daje możliwość ozdabiania przy użyciu takich produktów jak: tasiemki, naklejki, perełki oraz inne elementy ozdobne, dzięki czemu można uzyskać wyjątkowy, indywidualny charakter. Pracujący mogli wykazać się dużą kreatywnością, aby stworzyć swoje małe dzieła sztuki, które zostały przekazane na kiermasz.
 
 

Wieńce adwentowe - filia w Zemborzycach

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie panie z Zemborzyc przygotowywały w bibliotece wianki adwentowe, zaś pomocą służyła im Pani Małgorzata Sulisz. Z zielonych gałązek powstały piękne, naturalne wieńce, które można zawiesić na drzwiach, aby tworzyły świąteczną atmosferę. Poznaliśmy też historię tego zapożyczonego z Niemiec zwyczaju.

 

Galeria


Świąteczne warsztaty decoupage - filia w Motyczu

W dniach 27 listopad oraz 11,14,16, 18 grudnia w filii bibliotecznej w Motyczu odbyły się Świąteczne Warsztaty Decoupage, podczas których kolejno uczniowie klas: I a, I b, II a, II b i III zamienili się w artystów, którzy z ogromną pasją i zaangażowaniem tworzyli świąteczne bombki tzw. „metodą serwetkową”. Uczniowie ozdabiali bombki styropianowe przy użyciu papierowych serwetek. Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dominowały motywy świąteczne - gwiazdy betlejemskie, bałwanki choinki czy mikołajki. Każdy z uczestników wrócił do domu z własnoręcznie wykonaną bombką, wprowadzając tym samym miły świąteczny akcent.

 

Galeria

 


Lekcja biblioteczna "Bezpieczeństwo w sieci"

 


15 grudnia 2015 r. w naszej bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna dla kl. III ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konopnicy pt. „Bezpieczeństwo w sieci”. Na początku trzecioklasiści mówili do czego oni lub ich bliski używają Internetu. Wśród wielu propozycji znalazła się komunikacja. Na tym temacie skupiliśmy się najbardziej, wyjaśniając jakich zasad należy przestrzegać, aby „rozmowy” internetowe były bezpieczne. Całość lekcji została uzupełniona filmikiem pt „Nie podawaj danych” , przygotowanym w ramach projektu edukacyjnego „Sieciaki”, skupionym na tematyce bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież.  Uczniowie klasy III bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, dyskutowali i wymyślali dla siebie nick, który nie zawierał ich imienia i nazwiska. Na koniec otrzymali słodkie upominki oraz umowę o Internecie do podpisania w domu wspólnie z rodzicami.


Galeria


 

 CIENIE MIŁOŚCI

– NASZA SZTUKA PONOWNIE ŁĄCZY NARODY!


            19 XI br. w Teatrze Ukraińskim w Przemyślu dla polsko-ukraińskiej widowni pod skrzydłami Związku Ukraińców Polskich, zaś  kilka dni później na szkolnej scenie dla środowiska lokalnego Gminy Konopnica  mieliśmy zaszczyt zaprezentować efekt naszych artystycznych zmagań.

Spektakl Moc Miłości w konwencji teatru cieni odzwierciedlił polsko-ukraińskie dusze. Pokazał niepowtarzalny klimat, jaki wytworzyliśmy  między sobą realizując inicjatywy integracyjne oraz kulturotwórcze, wynikające z założeń projektu: Polsko-ukraińskie horyzonty kulturalne-Przemyśl realizowanego dzięki współpracy Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica i Gimnazjum im. W. Pola w Radawczyku Drugim dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

            Atmosfera 10 dni wymiany z młodzieżą z okolic Doniecka i Kijowa przeniknęła nasze osobowości. Zainwestowaliśmy w niezapomniane chwile; całe spectrum relacji i kontekstów zmieniających spojrzenie na siebie, innych oraz świat zewnętrzny. Konfrontacja poglądów, koncepcji, inspiracji artystycznych zaowocowała siłotwórczą dawką pozytywnych emocji i integracją nie do przecenienia.

             Do dziś spotykamy się po lekcjach pisząc wnioski o dofinansowanie kolejnej wymiany. Planujemy również ponowne wystawienie wytworzonej przez nas sztuki.


                                                                                uczestnicy i organizatorzy

 

Galeria

Youtube


Laureaci konkursu „Kronikarz”


01 grudnia WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie ogłosiła wyniki prasowo-czytelniczego konkursu wiedzy o Janie Długoszu pod hasłem „Kronikarz”

Spośród 23 kuponów złożonych w naszych bibliotekach , 3 osoby zostały nagrodzone:


Anna Poleszak

Łukasz Putowski

Piotr Podleśny


Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy !!!

 


Literackie Andrzejki

Literackie Andrzejki 2015 – to już trzecia odsłona takiej imprezy organizowanej przez naszą bibliotekę. Jak było w tym roku? O tym opowiedzieć mogą Ci, którzy byli ... oraz zdjęcia. Lanie wosku i interpretacja woskowych wróżb, ciastka z wróżbą, wyścig stóp po nagrodę główną zamiast tradycyjnego wyścigu butów „po zamążpójście” oraz kramik z życzeniami (czasami bardzo nietypowymi), a przy tym wszystkim dużo śmiechu. Dla zainteresowanych pakiet nowości wydawniczych, znacznie uszczuplony po spotkaniu. To od biblioteki. A od gości: śpiewy, tańce i chęć do wspólnej zabawy. Dodatkowo degustacja andrzejkowych specjałów. Żal było wracać do domu.

Gościom dziękujemy za przybycie i dobrą zabawę, zaś pani Marii Włodarczyk, pani sołtys z Kozubszczyzny za pomoc przy organizacji imprezy.

 

Galeria


Spotkanie Andrzejkowe w filii Zemborzyce

Filia biblioteczna w Zemborzycach jak co roku organizowała spotkanie Andrzejkowe, tym razem podobnie jak w Konopnicy, okraszone wróżbami.

 

Galeria

 


Dzień Pluszowego Misia w filii Zemborzyce


25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia, ulubionej zabawki każdego dziecka, niezastąpionej przy zasypianiu - popularnego bohatera wielu powieści, bajek, filmów i piosenek. Biblioteka w Zemborzycach Tereszyńskich również włączyła się w obchody tego świeta i przeprowadziła zajęcia wklasach przedszkolnych oraz z dziećmi ze świetlicy. Oglądaliśmy książki o misiach, czytaliśmy wiersze i opowiadania. Mówiliśmy o ulubionych misiach, tych z bajek i ze świata przyrody. A największą zabawą dla dzieci było wyciąganie pluszaka z worka i zgadywanie jaki to zwierzak.

 

Galeria


Dzień Pluszowego Misia


 

 

 

 

 

 

 

25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wybraliśmy się z wizytą do podopiecznych Przedszkola Miś, aby świetować ten dzień razem z nimi. Dzieciaki rozpoznawały wizerunki "starszych i młodszych" telewizyjnych oraz książkowych misiów: Misia Uszatka, Koralgola, Paddingtona, Misia Zogi, Maego Misia, Ruperta, Kubusia Puchatka, a nawet Niedźwiedzia z bajki, "Masza i Niedźwiedź", a także oglądały książeczki o tych sympatycznych zwierzakach - pluszakach. Następnie przedszkolaki miały okazję spróbować przysmaku Kubusia Puchatka czyli miodku. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali piosenkę "Pluszowy Miś", a pani bibliotekarka mogłą obejrzeć galerię obrazków pluszowych misiów zorganizowaną w Przedszkolu. 

  

 

 

 

 

  


 


Lekcja biblioteczna w filii Motycz

 

W czwartkowe popołudnie 24 września, filię w Motyczu  wraz z wychowawczynią,  panią  Iwoną Chodkiewicz  odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Motyczu. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w „domu, w którym  mieszka książka”. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką i zasadami jej funkcjonowania. Dzieci poznały regulamin biblioteki, dowiedziały się jak wypożyczać książki i po czym rozpoznać, że książka należy do biblioteki. Dowiedziały się także, że oprócz książek w naszej bibliotece znajdują  się  audiobooki, czasopisma oraz gry i zabawki edukacyjne. Przedszkolaki przypomniały sobie również jakie są  zasady postępowania z książką i czego nie wolno z nią robić. Następnie odbyła się podróż „pociągiem” miedzy regałami, co było swoistym zwiedzeniem tego miejsca. Później maluchy oglądały nietypowe książki, dużym zainteresowanie cieszyła się „Książka z dziurą”.Ta dziura to zaproszenie do zabawy – uruchamia nieograniczone pokłady wyobraźni i wywołuje salwy śmiechu. Dziecko może dzięki niej stworzyć świat na nowo według tylko sobie znanych reguł i przy okazji nadać mu zupełnie nowe barwy.

Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, zakładką  do książki, ołówkiem  i słodką niespodzianką, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas, tym razem z rodzicem, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty księgozbioru dla dzieci.

 


 

Galeria


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, zdolność koncentracji, wzbudza chęć poznawania świata, buduje także więzi między rodzicem a dzieckiem. Czas spędzony z dzieckiem na głośnym czytaniu procentuje w przyszłości !!! Zachęcamy wszystkich do głośnego czytania. Zapewniamy, że nie tylko słuchacze mają frajdę z tej formy czytelnictwa.


W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wybraliśmy się do podopiecznych Przedszkola "Miś" na sesję głośnego czytania. Nasze przedszkolaki to bardzo wdzięczni słuchacze - z wielką chęcią, w skupieniu słuchały opowiadań o "Zwierzakach rozrabiakach".

 


W długie jesienne wieczory odkrywamy uroki orientu


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po dobrą powieść utrzymaną w orientalnym klimacie.
"Królewskie monety" w naszych bibliotekach

W naszych bibliotekach gości wystawa, przygotowana przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Lublinie. Tematem ekspozycji są monety historyczne, przedstawiające bogatą historię Polski Piastów, Andegawenów, Jagiellonów i królów elekcyjnych oraz serię monet współczesnych związanych tematycznie z władcami Polski. Warto przyjść zobaczyć, poczytać i pogłębić swoją wiedzę o polskich numizmatach.

18.09.2015 -29.09.2015 FILIA RADAWIEC
30.09.2015 - 4.10.2015 FILIA ZEMBORZYCE
05.10.2015 - 16.10.2015 FILIA MOTYCZ
19.10.2015 - 30.10.2015 BPG KONOPNICA

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !

Nowości w naszej bibliotece

Zapraszamy !

Nowości w filii Motycz

Gorąco polecamy !
Letnia wizyta w Przedszkolu Honoratka

Filia w Radawcu Dużym


Wizyta w Przedszkolu Honoratka tym razem odbyła się w piękny, letni dzień  30.07.2015.  Opowieść o „Karolince na wakacjach”, która z grupą swoich czworonożnych przyjaciół wybrała się na kemping nad modrym jeziorem pozwoliła nam przenieść się oczami wyobraźni w góry i nad wodę by przeżywać przygody razem z jej bohaterami. 

Dzieci malowały letnie pejzaże gór i morza, wzbogacając swoje prace  prawdziwymi muszelkami, piaskiem i wycinankami. Jak zwykle nie zabrakło zagadek o lecie, wakacjach i dobrym wypoczynku.

 Na kolejną wizytę umówiliśmy się pod koniec sierpnia, aby poopowiadać czy woda w morzu naprawdę jest słona , a góry taaaaaakie wysokie…., pewnie też coś przeczytamy!

GaleriaFilia w Radawcu Dużym


W dniach od 3 do 14 sierpnia 2015r. filia biblioteczna w Radawcu Dużym będzie czynna w następujący sposób:  

Poniedziałek 10 – 14

Wtorek 10 – 14

Środa 10 – 14

Piątek 10 – 14

W czwartek (6 i 13 sierpnia) biblioteka będzie nieczynna


Za utrudnienia przepraszamy 


Audiobooki w filii ZemborzyceFilia biblioteczna w Zemborzycach Tereszyńskich wzbogaciła swoją ofertę o audiobooki, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!Lipiec miesiącem twórczości Andrzeja Pilipiuka

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica ogłasza lipiec miesiącem twórczości Andrzeja Pilipiuka !!!

W dniach 17-19 lipiec fani egzorcysty-amatora i bimbrownika z dziada-pradziada będą świętowali Dni Jakuba Wędrowycza, najbardziej charakterystycznego bohatera, jakiego stworzył Pilipiuk. My zaś w tym miesiącu szczególnie polecamy jego książki: serię Oko jelenia, cykl Kuzynki Kruszewskie, kilka tomów opowiadań z Wędrowyczem w roli głównej, Dziennik Norweski i inne.

Gorąco polecamy. Z Wędrowyczem oraz innymi bohaterami Andrzeja Pilipiuka nie można się nudzić.


Filia w Radawcu Dużym - praca w okresie wakacji

Uprzejmie informujemy, że filia biblioteczna w Radawcu Dużym w okresie wakacyjnym będzie pracowała od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 15.00.


Za utrudnienia przepraszamyFilia w Motyczu - praca w okresie wakacyjnym


Uprzejmie informujemy, że filia biblioteczna w Motyczu w okresie wakacyjnym będzie pracowała od wtorku do piątku od godziny 7.00 do 15.00.


Za utrudnienia przepraszamyUroczyste pasowanie na czytelnika

uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich


Dwie pierwsze klasy ze Szkoły Podstawowej z Zemborzycach Tereszyńskich poznały już literki, więc nadszedł czas uroczystego pasowania na czytelnika, które przeprowadziły wspólnie biblioteki: szkolna i publiczna. Wcześniej rozmawialiśmy o zasadach korzystania ze zbiorów bibliotek, o tym jak ustawione są książki na półkach oraz o ich szanowaniu. Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały zniszczone egzemplarze, a niestety są takie w bibliotece. Były też zabawy i zagadki o książkach. Potem nastąpił uroczysty moment pasowania, po którym dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Na koniec wszyscy stanęli do wspólnego zdjęciaGaleriaPromujemy bezpieczny internet

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie w Motyczu i Zemborzycach Tereszyńskich szósty raz biorą udział w programie "Orange dla bibliotek". Nasza biblioteka uzyskała dotacje na pokrycie kosztów dostępu do internetu, przede wszystkim skupiając się na promocji bezpiecznego korzystania z sieci. W związku z tym filie: w Motyczu i Zemborzycach Tereszyńskich przeprowadziły tematyczne lekcje biblioteczne, tym razem dla uczniów klas II szkoły podstawowej. Uznaliśmy, że edukacje internetową w dobie wszechobecnego internetu należy zaczynać jak najwcześniej, stąd grupą docelową naszych działań stały się dzieci.


Galeria


Lekcja biblioteczna wprowadzająca

dla kl. I ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konopnicy18 czerwca klasa I ze Szkoły Podstawowej w Konopnicy, wraz z wychowawczynią, panią Beatą Drzazgą, odwiedziła Bibliotekę Publiczną Gminy Konopnica, aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej. Zajęcia miały na celu przekazanie uczniom podstawowych informacji na temat funkcjonowania biblioteki publicznej, zasad wypożyczania i odpowiedniego zachowania oraz traktowania książek. Klasa I okazała się bardzo grzeczną i chętną do pracy grupą. Dzieci z wielką chęcią odpowiadały na pytania i rozwiązywały zagadki, nawet te trudne. Podczas oglądania książeczek, największym zainteresowaniem cieszyły się pozycje popularnonaukowe o mumiach i dinozaurach oraz maska faraona, którą można było przymierzyć. W ramach podziękowania  za aktywny udział w lekcji bibliotecznej ,uczniowie klasy I dostali niespodzianki: kolorowe ołówki i coś słodkiego.


GaleriaSpotkanie autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą

12.06.2015


Tradycji stało się zadość – Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica kolejny raz zorganizowała spotkanie autorskie, tym razem w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu, gdzie gościliśmy poetę, bajkopisarza i tłumacza, pana Zbigniewa Dmitrocę. Nasz gość przyjechał oczywiście z nieodłącznym „Teatrzykiem, jak się patrzy”, czyli swoją magiczną walizką, kryjącą w sobie prawdziwe zoo. Do każdego zwierzaka ukrytego w walizce znalazł się wierszyk, a i dla dzieci znalazło się miejsce w tym przedstawieniu. Każdy chciał zostać zwierzakiem z walizki.  Na zakończenie przyszedł czas na wspólne zdjęcia i autografy.                   

Na spotkanie przyjechali niezawodni uczniowie ze szkól podstawowych naszej gminy: z Konopnicy, Stasina i Zemborzyc Tereszyńskich, przyszli także nasi gospodarze – uczniowie ze szkoły w Motyczu. „Przyjezdnym” dziękujemy za dotarcie, zaś gospodarzom za gościnę i pomoc w przygotowaniach.

Najważniejsze jednak było aktywne uczestnictwo naszych młodych gości i dobra zabawa.

Galeria


 

A w Gimnazjum?

 Kolejna międzynarodowa  inicjatywa bez granic!

Gimnazjum w Radawczyku Drugim tym razem we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Konopnica.Tym razem pozyskana kwota 33450 zł pochodzi z Narodowego Centrum Kultury, a wartość całego polsko - ukraińskiego projektu  to 37 550 zł. Autorski projekt nauczycielki Gimnazjum im. W. Pola w Radawczyku Drugim pani Lidii Skubisz, odniósł sukces dzięki zaangażowaniu i otwartości na współpracę kilku osób, przede wszystkim  dyrektora Gimnazjum pana  Andrzeja  Cywińskiego oraz pani Magdaleny Tomasik – dyrektora  Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica.

Wymiana międzynarodowa zostanie zrealizowana we wrześniu br. na południu Polski w artystycznym i wielokulturowym mieście Przemyślu.Gimnazjaliści podekscytowani możliwościami  teatru cieni, zaangażowani będą w działania teatralne. Młodzież ukraińska pochodzi z centralnej i wschodniej Ukrainy. Poznaliśmy się w Wieliczce listopadzie 2014 r., tworząc  spektakl ,,Wolność”
w konwencji teatru tańca. Osoby te pośrednio lub bezpośrednio doświadczyły rzeczywistości wojny, będąc dziećmi uchodźców z Krymu, którzy zamieszkują obecnie w ośrodku Puszcza Wodica pod Kijowem.

Projekt ma charakter artystyczny; zakłada stworzenie spektaklu teatralnego z polsko-ukraińską narracją w konwencji teatru cieni o tematyce  wartości uniwersalnych tj. miłość, wartość cierpienia. Sztukę pragniemy wystawić na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, gdzie działa doceniany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego najstarszy w Polsce
i posiadający wieloletnią tradycję współpracy z Teatrem Polskim we Lwowie - teatr amatorski ,,Fredreum”.   

Działania, które podejmiemy, wypływają z  głębokiego pragnienia pomocy młodzieży ukraińskiej żyjącej w sytuacji niepokoju i świecie nieobliczalnej wojny. Priorytetem jest również  poszerzenie horyzontów myślowych oraz kompetencji społecznych młodzieży polskiej. Wspólnymi siłami zamierzamy kreować rzeczywistość przeciwwagi: arteterapii, przyjaźni międzynarodowej, spokoju, wolności tworzenia i wpływania na otoczenie.

Chcemy podkreślić wartość przyjaźni polsko-ukraińskiej, otwartości na bliskość międzynarodową, wsparcie inicjatyw, służących niwelowaniu stereotypów i nacjonalizmów.Pragniemy wkomponować się w oddech wielokulturowości miasta Przemyśla i propagować powyższe idee na terenie naszej gminy (spotkanie ze społecznością lokalną i występ w Konopnicy).

Uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych tj. zwiedzanie Muzeum Sztuki Współczesnej, Podziemi miasta ma na celu ukazanie  historyczno-kulturowej spuścizny regionu i kraju, jak również teraźniejszego potencjału twórczego narodu polskiego. Celem jest ukazanie kultury (tworzonej i odbieranej) jako siły duchowej każdego narodu, którą można wzmacniać, a nawet wskrzeszać.

Udział  uczestników w nabożeństwie w Archikatedrze Greckokatolickiej (Sobór św. Jana) jak i Archikatedrze Przemyskiej ma także charakter poznawczy: chcemy podkreślić wagę ekumenizmu i religii jako wspólnej wartości bez względu na różnice obrządku czy wyznania. Odmienności kulturowe zamierzamy zaprezentować jako bogactwo dziedzictwa narodowego, co dodatkowo podkreślone zostanie podczas narodowych Wieczorków Kultury.

Przygotowanie i świętowanie Nocy Iwana Kupały nad rzeką San ma na celu pokazanie piękna naszych wspólnych korzeni słowiańskich, pokrewieństwo duchowe na przestrzeni wieków; zakładamy zbliżenie międzynarodowe.

Pieszy Rajd na Kopiec Tatarski oprócz walorów turystycznych ma na celu zapoznanie z niezwykłymi  legendami średniowiecznego miasta Przemyśla. 

Przyjazd na teren Lubelszczyzny ma celu ukazanie bogactwa kultury, rodzinnych tradycji, rozpowszechnienie działań i założeń projektu.

Wspólne działania jak i tworzenie słowniczka polsko-ukraińskiego mają na celu nabycie kompetencji językowych.

Aktywność na www.mapakultury.pl  rozpowszechnieni i realnie odzwierciedli realizowane zamierzenia. Widoczność inicjatywy zapewnimy zaprojektowanymi przez uczestników autorskimi koszulkami z logo projektu Polsko-Ukraińskie horyzonty kulturalne – Przemyśl...

InicjatorzyW związku z urlopem pracownika, filia biblioteczna w Radawcu Dużym w okresie od 15 do 24 czerwca 2015r. będzie czynna w następujących godzinach:


Poniedziałek 10.00 – 15.00

Wtorek 8.00 – 16.00

Środa 11.00 – 15.00

Czwartek 11.00 – 15.00

Piątek 7.30 – 15.30


Za utrudnienia przepraszamy
Na szkle malowane

zajęcia w filii Radawiec

Nasze książki inspirują!  Książka Ch. Owena „Malowanie na szkle” podsunęła nam pomysł, by spróbować jak to się na szkle maluje… Próbę tę podjęła grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Radawcu Dużym. Mimo tego, że w ruch poszły gąbeczki, pędzelki, taśmy i reliefy, a do malowania używaliśmy fachowych farb to nieźle się trzeba było natrudzić, by powstały malowidła na szklanej powierzchni. Ciekawskich też nie brakowało, ale tylko kibicowali malującym. Zobaczcie efekty pracy młodych „malarzy”.


GaleriaZajęcia decoupage dla dorosłych w filii Zemborzyce

Kolejny raz filia biblioteczna w Zemborzycach Tereszyńskich we współpracy z "Domem Kultury" w Motyczu i Panią Małgorzatą Sulisz, zorganizowała zajęcia plastyczne dla dorosłych. Tym razem tematem spotkania było zdobienie metodą decoupage. Grupa mieszana - duzi i mali - bawiła się świetnie, a efekty pracy warto obejrzeć w naszej galerii.


GaleriaLekcje biblioteczne o Andersenie

w filii Zemborzyce


2 kwietnia minęła 210 rocznica urodzin H.Ch. Andersena, dlatego kwiecień w bibliotece w Zemborzycach minął pod znakiem tego autora. W związku z tym organizowano rożne zajęcia - była gazetka, wystawka jego książek, konkurs ilustracji: „Odgadnij tytuł baśni”. Przeprowadzono też 6 lekcji bibliotecznych w klasach młodszych, na których mówiliśmy o ciekawym, ale i smutnym życiu Andersena, czytaliśmy jego baśnie – zwłaszcza te mniej znane („ Stokrotka”, „Pięć ziaren grochu”), były też różne zabawy i konkursy na podstawie jego baśni. Zajęcia i konkursy prowadzone były też popołudniami z dziećmi ze świetlicy. Dzieci z Zemborzyc nie mają już wątpliwości, kiedy urodził się Andersen i o kim tak naprawdę opowiada baśń „Brzydkie kaczątko”.

Galeria

Inwentaryzacja księgozbioru w filii Motycz

- biblioteki będą nieczynne -


Informujemy, że w dniach od 11 maja  (poniedziałek) do 22 maja (piątek) Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie będą nieczynne z powodu inwentaryzacji księgozbioru w filii Motycz.


Lekcja biblioteczna o Andersenie

Kwiecień jest miesiącem, w którym obchodzimy rocznicę urodzin wielkiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. 20.04.2015 „zerówiaki” ze Szkoły Podstawowej w Radawcu Dużym odwiedziły Filię biblioteczną w Radawcu by uczestniczyć w lekcji bibliotecznej poświęconej właśnie temu pisarzowi. Z zainteresowaniem wysłuchały kilku ciekawostek o autorze, odgadywały zagadki, a także  wysłuchały baśni „Nowe szaty cesarza”. Na koniec dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej aktywującej -„Zaczarowany Las”. W podziękowanie za zaangażowanie i udział w lekcji wszystkie dzieci dostały… LIZAKI oraz zakładki do książek.


GaleriaWielkanocna lekcja biblioteczna

w filii ZemborzyceWielkanoc już za chwilę, więc filia w Zemborzycach Tereszyńskich zaprosiła dzieci z klasy pierwszej i "zerówkę" z wychowawczyniami na świąteczne lekcje biblioteczne. Pośród kolorowej dekoracji mówiliśmy  o wiośnie  i wiosennych świętach oraz o zwyczajach z nimi związanych. "Piekliśmy" wielkanocne baby i "robiliśmy przedświąteczne porządki". Na zakończenie kolorowaliśmy  pisanki oraz wysłuchaliśmy opowiadania o wiosennych porządkach Kubusia Puchatka.


GaleriaWarsztaty wielkanocne dla dorosłych

w filii Zemborzyce

Zbliża się Wielkanoc, czas zdobienia pisanek. Stąd też pomysł organizacji warsztatów  w filia w Zemborzycach Tereszyńskich, prowadzonych przez p. Małgorzatę Sulisz, na których uczyliśmy się jak zrobić kolorowe jajko zdobione klejem na gorąco. Były to drugie warsztaty organizowane z myślą o dorosłych.  Zajęcia te bardzo spodobały się uczestniczkom i  już umówiłyśmy się na następne. Tym razem będziemy uczyć  się sztuki decoupage.


GaleriaDzień Kobiet w Filii Zemborzyce

Podobnie jak w latach poprzednich także i w tym roku w Filii w Zemborzycach Tereszyńskich odbyło się spotkanie pań z okazji Dnia Kobiet. Tegoroczne święto przebiegało w wyjątkowo sympatycznej atmosferze, frekwencja dopisała, a radni z Zemborzyc - p. Piotr Gołębiowski i p. Ireneusz Wróbel zrobili nam miłą niespodziankę, przynosząc dla każdej z pań tulipana i świętując razem z nami. Obchodziliśmy również imieniny Krystyny i Kazimiery, a także okrągłe urodziny naszego gościa - były życzenia i tradycyjne „Sto lat…”. Jedna z pań pochwaliła się też swoją pasją – pisaniem ikon i własnoręcznie zrobioną, jeszcze niedokończoną ikoną.

Dzień Kobiet już za nami, ale biblioteka w Zemborzycach zaprasza 26 marca na warsztaty wielkanocne. Będziemy robić wielkanocne pisanki zdobione klejem na gorąco. Zapraszamy.


GaleriaWięcej informacji znajduje się TutajNowe audiobooki w naszych bibliotekach

                     filia Radawiec                                                                    Biblioteka Publiczna Gminy KonopnicaNowości  w bibliotece

Nasz księgozbiór zasiliła kolejna porcja nowości


Galeria


"Kosmiczna" lekcja biblioteczna w Przedszkolu "Miś"

25 lutego 2015 w Przedszkolu „Miś” odbyła się „kosmiczna” lekcja biblioteczna. Przedszkolaki oglądały książeczki o kosmosie i słuchały ciekawostek o układzie słonecznym oraz jego planetach. Następnie  rozwiązywały zagadki dotyczące tematu zajęć. Na zakończenie dzieci otrzymały rysunki rakiet, gdzie w okienku mogły narysować swoje buzie, tym samym stając się małymi astronautami.Tłusty Czwartek w bibliotece

Tradycji stało się zadość i biblioteka w Zemborzycach Tereszyńskich kolejny raz organizowała spotkania okolicznościowego z okazji Tłustego Czwartku. Pączków i słodkości było co nie miara. Podobnie dopisali goście i dobre humory.


Galeria


Nowości w bibliotece

Biblioteka zaprasza po nowości, które ostatnio wzbogaciły nasz księgozbór

Galeria


Przedszkolaki z wizytą w filii w Radawcu

11.02.2015 filię biblioteczną w Radawcu Dużym odwiedziły dzieci z przedszkola Honoratka. Spotkanie przebiegało w iście zimowej atmosferze. Czytane przez panią bibliotekarkę teksty dotyczyły  zimy:  „Zima zła” Marii Konopnickiej  oraz bajka  „o kreciku i bałwanku”. Przedszkolaki bezbłędnie odgadywały zimowe zgadywanki wykazując się przy tym znajomością liter. Na koniec wszyscy ulepili w bibliotece prawdziwego  bałwana … z waty, w kapeluszu i z marchewkowym nosem oraz węgielkowymi guzikami. Były też ciasteczka dla dzieci i dyplom dla pani bibliotekarki w podziękowaniu za zimową lekcje biblioteczną.GaleriaFerie z bibliotece

zajęcia w filii w Zemborzycach Tereszyńskich

Po raz kolejny już w filia biblioteczna w Zemborzycach zaprosiła dzieci na Ferie w bibliotece. W tym roku zajęcia odbyły się dwa razy - we wtorki. W pierwszy wtorek zdobiliśmy gipsowe ramki, oraz walentynkowe serduszka. Zajęcia te bardzo podobały się dzieciom w ubiegłym roku, dlatego je powtórzyliśmy, a chętnych było tak wielu, że ledwie mieściliśmy się w skromnych pomieszczeniach biblioteki. Kolejny wtorek odbył się pod hasłem zabaw i konkursów, a ponieważ w tym roku przypada 70. rocznica wydania pierwszej książki o Muminkach, więc te sympatyczne stwory towarzyszyły nam tego dnia. Okazało się niestety, że maluchy nie znały tej bajki. Jednak dzięki wizycie w bibliotece wiedzą już kim były Muminki, Pan Paszczak czy Panna Migotka.Galeria

Audiobooki w naszej biblioteceW ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek" Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica zakupiła 21 audiobooków. W ofercie książki mówionej znalazły się przede wszystkim lektury szkolne, lecz nie tylko.Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!
Z zimową wizytą w Przedszkolu "Miś"


15 grudnia biblioteka odwiedziła podopiecznych Przedszkola „Miś" ze świąteczną lekcją biblioteczną. Na ostatnim spotkaniu z przedszkolakami rozmawialiśmy na temat Świętego Mikołaja, tym razem tematem zajęć była choinka oraz związane z nią tradycje. Dzieci wysłuchały legendy o choince i ozdobiły otrzymane kolorowanki świątecznego drzewka według własnych pomysłów. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach przedszkolaki otrzymały drobne słodkości.

GaleriaCzterolatki z wizytą w filii Radawiec

W dniu 9.12.2014 w filii bibliotecznej w Radawcu Dużym gościliśmy 4-latki z oddziału przedszkolnego szkoły podstawowej w Radawcu. Mali goście powitani zostali strofami wierszy M. Konopnickiej i D. Gellner oddając panujący za oknami nastrój zimowej aury. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem kolorowały obrazki z choinkami i świętem Mikołajem słuchają przy tym czytanych opowieści o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Prezentowaliśmy także nietypowe, mniej tradycyjne książeczki – np. grające oraz książeczki w książce. Były zagadki, wiersze, opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej, a na koniec podziękowania i słodkości.


Galeria"Odwiedziny Świętego Mikołaja"

Lekcja biblioteczna dla podopiecznych Przedszkola "Miś"


Dnia 01.12.2014r Biblioteka gościła podopiecznych Przedszkola „Miś”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, podczas których poznały historię prawdziwego Świętego Mikołaja – biskupa oraz dowiedziały się skąd wziął się zwyczaj dawania prezentów. Jednak największym powodzeniem cieszył się dzwonek Świętego Mikołaja, każdy uczestnik zajęć chciał choć raz nim zadzwonić. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę o głównym bohaterze spotkania i obejrzały książeczki o tematyce świątecznej. Na ręce opiekunów sympatycznej grupy przedszkolaków przekazaliśmy także prezenciki od Mikołaja i kolorowanki. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się na kolejnych zajęciach.

GaleriaSpotkanie andrzejkowe w filii Zemborzyce


W bibliotece w Zemborzycach od kilku lat organizowane są spotkania dla pań. Zgodnie z tradycją 27 listopada odbyły się Andrzejki, będące świetną okazją do wyjścia z domu i miłego spędzenia czasu w wesołym towarzystwie, a także do wypożyczenia książki na długie jesienne wieczory. Tegoroczne spotkanie miało jednak specjalny charakter, ponieważ dokładnie tego dnia jedna z pań obchodziła okrągły jubileusz. W związku z tym były życzenia i niespodzianka oraz tort od jubilatki, której życzymy Sto lat i wiele , wiele zdrowia.


GaleriaLiterackie Andrzejki w bibliotece26 listopada Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica w godzinach wieczornych gościła panie pragnące spędzić wyjątkowy – andrzejkowy – wieczór. Biblioteka pękała w szwach, gdyż panie chętne na wróżby dopisały, podobnie jak świetne humory. Zaczęłyśmy oczywiście od przedstawienia tradycji wieczoru andrzejkowego oraz lania wosku. Panie puściły wodze fantazji interpretując wylane przez siebie figury woskowe w bardzo kreatywny sposób. Wielkim powodzeniem cieszyły się także ciasteczka z wróżbą, z lekka tylko przypalone, ale skrywające wróżbę na przyszłość. Panie próbowały wywróżyć sobie imię tajemniczego wielbiciela. Największym powodzeniem cieszyli się Jaropełk i Świętopełk. Nie obyło się także bez degustacji andrzejkowych specjałów, każdy gość mógł pochwalić się swoim talentem kulinarnym, serwując coś na słodko lub słono. W między czasie można było przejrzeć i wypożyczyć nowości wydawnicze, zakupione ostatnio przez naszą placówkę. Śmiechu było co nie miara. Spędziłyśmy miły wieczór w sympatycznym towarzystwie, myśląc już o kolejnym spotkaniu w bibliotece.


GaleriaCzterolatki w filii Motycz


W dniu 20 listopada czterolatki ze Szkoły Podstawowej w Motyczu wraz z wychowawczynią, panią Iwoną Chodkiewicz odwiedziły nasza filię biblioteczną. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka, kto i po co może z niej korzystać, co oznaczają numery, pieczątki i karty, znajdujące się w książkach. Mali goście poznali także zasady korzystania z biblioteki. Dzieci wysłuchały opowiadania „O jeżyku psotniku”, chętnie odpowiadały na pytania. Na zakończenie spotkania każdy mógł obejrzeć wybrane przez siebie książki.


GaleriaDzień Pluszowego Misia w filii bibliotecznej w Radawcu


25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy Miś to symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych. Stał się on bohaterem wielu książek i filmów.
Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Coralgol przekazują wiedzę dzieciom na całym świecie, często je pocieszają. Z okazji tego miłego święta Miś zagościł również w filii bibliotecznej w Radawcu Dużym. W tym dniu dzieci chętnie wypożyczały książki o misiach, a każdy czytelnik mógł wpisać imię swojego ulubionego pluszaka na dużego misia tekturowego, zawieszonego w bibliotece.


Galeria


Tydzień Edukacji Globalnej

W listopadzie obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej, którego celem jest uświadomienie nam, że ludzi żyjących w różnych krajach i na różnych kontynentach łączą wzajemne zależności, a współczesne problemy międzynarodowe dotyczą nas wszystkich. W tym roku hasłem tygodnia jest: Bezpieczeństwo żywnościowe. Filia w Zemborzycach Tereszyńskich przygotowała zajęcia dla dzieci ze świetlicy. Rozpoznawaliśmy kraje i kontynenty, ich flagi i położenie na mapie. Mówiliśmy też o jedzeniu, o narodowych potrawach, skąd pochodzą i czy u nas dostępne są ich składniki. Ponad dwie godziny minęły nam błyskawicznie.

Galeria


Na czas trwania Tygodnia Edukacji Globalnej Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica przygotowała wystawkę książek podróżniczych i reportaży o Krajach Globalnego Południa, listę Ważnych Dni, o których warto pamiętać oraz gazetkę "Skąd się biorą banany" dla najmłodszych.


Galeria


Jesienne zajęcia w filii bibliotecznej w Zemborzycach


Jesień w pełni, więc filia biblioteczna w Zemborzycach zaprosiła zerówkę , kl.Ia  i kl.Ib  ze Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich na jesienne lekcje biblioteczne. Wśród ostatnich już w tym roku  kolorowych listków dzieci omawiały charakterystyczne cechy tej pory roku, mówiły  też o  darach jakie nam przynosi. Były także jesienne zagadki ,zabawy i zgadywanki. A niedługo będziemy witać Panią Zimę.
Galeria


„Bezpieczeństwo w sieci”

lekcja biblioteczna w ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek"

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci w Internecie, trzeba i warto mówić. W tym celu  odbyło się kolejne spotkanie  pt. „Bezpieczeństwo w sieci”, do którego wykorzystano materiały edukacyjne  z programu  „Orange dla Bibliotek”. Tym razem 18.11.2014r filia biblioteczna w Motyczu gościła klasę III  i ich wychowawczynię, panią Aleksandrę Choroszewską. Spotkanie rozpoczęło się pogadanką dotyczącą podstawowych pojęć związanych z komputerem i Internetem. Następnie dzieci poznawały  „Sieciaki”, oglądając krótkie filmiki poświęcone tematowi bezpieczeństwa  dzieci i młodzieży w Internecie.Galeria


Laureaci konkursu "Młodopolski Syzyf "


20 listopada 2014 WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie ogłosiła wyniki prasowo-czytelniczego konkursu o Stefanie Żeromskim „Młodopolski Syzyf”


Spośród  25 kuponów złożonych w naszych bibliotekach, 4 osoby zostały nagrodzone: 


Łukasz Putowski

Edyta Grabowska – Szczuka

Ewa Anyszek

Przemysław Opałka


Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy !!!TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 2014


Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica

zaprasza na

16 edycję Tygodnia Edukacji Globalnej

15-23 listopada 2014

W tym roku tematem przewodnim jest

BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE


Włączając się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej przygotowaliśmy:


- wystawkę książek podróżniczych o tzw. Krajach Globalnego Południa

- dla najmłodszych ciekawą gazetka  Skąd się biorą banany?

- oraz listę dni, o których warto pamiętać, czyli kiedy obchodzimy Dzień bez samochoduNOWOŚCI

Biblioteka poleca nowości, które  ostatnio wzbogaciły nasz księgozbiór.


Galeria


BIBLIOTECZNE ANDRZEJKI 2014


Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica

zaprasza wszystkie chętne panie do udziału w Literackich Andrzejkach

26 Listopada (środa) 2014 o godzinie 19.00

w lokalu Biblioteki (przy Urzędzie Gminy)W programie:

Prezentacja nowości wydawniczych

Krótko o tradycji wróżenia

Andrzejki wczoraj i dziś, czyli jak zmienia się tradycja andrzejkowa

Lanie wosku i inne wróżby

Degustacja andrzejkowych specjałów


Mile widziane będą oryginalne przebrania :)Dzień Postaci z Bajek  


5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Biblioteka w Zemborzycach przyłączyła się do jego obchodów i przygotowała zajęcia, na których dzieci miały okazję pochwalić się znajomością tych utworów. Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się zagadki, quizy i inne łamigłówki, a także różne zabawy z bohaterami znanymi z książek i telewizji. Dzieci bawiły się bardzo dobrze. Okazało się też, że młodsze często radziły sobie dużo lepiej niż te starsze, które z czasem zdążyły już zapomnieć o niektórych bajkach.


GaleriaHalloweenowe lampiony

Halloween to dobra okazja do tego, aby popuścić wodze fantazji. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu wczuwając się w atmosferę Halloween, tworzyli lampiony. Wykorzystali do tego słoiczki, kolorową bibułę oraz wielokrotnie stosowaną za zajęciach bibliotecznych metodę decoupage, aby stworzyć „upiorne” ozdoby. Efekty ich pracy można oglądać na zdjęciach z zajęćGaleria


 „Młodopolski Syzyf ”


Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica

zaprasza wszystkich do udziału w prasowo-czytelniczym konkursie wiedzy o Stefanie Żeromskim „Młodopolski Syzyf”


Konkurs organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd  Okręgu w Lublinie, przy współudziale Redakcji „Kuriera Lubelskiego”. Patronem medialnym jest Radio Lublin.


Konkurs trwa od 14 października do 7 listopada. 


Regulamin i kupony konkursowe dostępne są w naszych bibliotekach oraz na stronie WBP. Służymy pomocą podczas zdobywania informacji potrzebnych przy wypełnianiu kuponów konkursowych.


Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie !!!


Kupon i RegulaminJesienne bukiety - zajęcia w filii Motycz


Polne kwiaty to wspaniała ozdoba naturalnego środowiska. Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Motyczu na zajęciach bibliotecznych wykonali  wspaniałe, oryginalne bukiety z kwiatów, traw, kasztanów, które w połączeniu z różnymi bukieciarskimi ozdobnikami dały niesamowity efekt. Uczestnicy zajęć dobrze się bawili, przy okazji zdobywając wiedzę o przyrodzie.


Galeria

Tydzień zakazanych książek

21.09.2014 – 27.09.2014


Chcesz dowiedzieć się czym był Index librorum prohibitorum, dlaczego pewna biblioteka zakazała czytania książki „Charlie i fabryka czekolady”, oraz co to jest „Liga Czystych Książek”? Przyjdź do naszej biblioteki na Tydzień Zakazanych Książek. Od 22 do 27 września  2014 r. zapraszamy na wystawę książek zakazanych – w różnych miejscach na świecie, w różnych latach i z różnych przyczyn – znajdujących się w naszych bibliotekach. Warto przekonać się ile zakazanych książek przeczytał każdy z nas.


Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!Filia w Radawcu Dużym otwarta po remoncie


Zapraszamy czytelników filii bibliotecznej w Radawcu Dużym do odwiedzania biblioteki po remoncie, w zmienionych godzinach pracy.Poniedziałek 11 .00 – 19.00

Wtorek 8.00 – 16.00

Środa 10.00 – 18.00

Czwartek 8.00 – 16.00

Piątek 7.30 – 15.30
NARODOWE CZYTANIE 2014


Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania za nami. W sobotę 6 września spotkaliśmy się w Urzędzie Gminy, aby przypomnieć sobie losy sienkiewiczowskich  bohaterów, po raz kolejny włączać się w obchody ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.  Wójt Gminy Konopnica, Pan Mirosław Żydek przywitał zgromadzonych gości, zaś czytanie „Ogniem i mieczem” rozpoczął Pan Jan Łopata, Poseł na Sejm RP. Pozostali lektorzy – Pan Wójt, dyrektorzy i nauczyciele z miejscowych szkół, uczniowie gimnazjum, ochotnicy oraz bibliotekarze - czekali niecierpliwie na swoją kolej. Dwóch rozdziałów mieliśmy okazję posłuchać niemalże jak dramatu, ponieważ czytano je z podziałem na role. Prezentowane fragmenty powieści przeplatane były komentarzami i ciekawostkami dotyczącymi Trylogii, jej autora oraz ekranizacji tego wspaniałego dzieła. Mimo, iż wszyscy „Trylogię” znamy, słuchanie jej w wykonaniu kogoś innego było ciekawym i ważnym doświadczeniem. Stąd też nasza deklaracja o udziale w akcji w kolejnych latach.


       

W imieniu organizatorów gminnej odsłony Narodowego Czytania pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w naszą akcję. Serdecznie dziękuję także słuchaczom, dla których „Narodowe Czytanie” w Gminie Konopnica zostało  zorganizowane.  Drodzy słuchacze – bez waszego uczestnictwa nie mielibyśmy dla kogo czytać !!!


Galeria


Nowości w naszej bibliotece

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica prezentuje wybrane pozycje książkowe, które ostatnio wzbogaciły nasz księgozbiór. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!


"Książka w Internecie"

czyli lekcja biblioteczna w ramach programu "Orange dla bibliotek"2 czerwca 2014r. w filii bibliotecznej w Zemborzycach Tereszyńskich odbyły się zajęcia „Książka w Internecie”, przeprowadzone w ramach realizacji programu „Orange dla bibliotek”. W zajęciach wzięły udział dzieci, które po lekcjach korzystają z komputera w bibliotece. Uczestnicy zajęć rozmawiali o tym, że komputer i Internet to nie tylko ulubione przez dzieci gry. To także źródło różnych informacji o bibliotece, książkach i lubianych przez dzieci bohaterach.

W świecie Tytusa, Romka i Atomka

czyli lekcja o komiksach


4 czerwca 2014 klasa II ze Szkoły Podstawowej w Konopnicy wraz z wychowawczynią, panią Renatą Rybacką odwiedziła Bibliotekę Publiczną Gminy Konopnica. Tematem lekcji bibliotecznej, na którą przybyli drugoklasiści były komiksy. Dzieci poznały historię komiksu, sposób jego tworzenia oraz usłyszały o najważniejszych twórcach historyjek obrazkowych, takich jak Papcio Chmiel. Na tę okazję biblioteka przygotowała różne komiksy, zarówno klasyczne, reprezentowane przez Tytusa Romka i Atomka, jak i nowsze: Scooby Doo czy Ben 10. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie sami wypełnić dymki w uprzednio przygotowanej karcie komiksu, co sprawiło wszystkim wiele radości. Po takim wstępie: teoretycznym i praktycznym, drugoklasiści mogą sami tworzyć komiksy. Z prac wykonanych podczas lekcji bibliotecznej zostanie stworzona wystawa, którą będzie można obejrzeć w bibliotece.

Spotkanie autorskie z przyrodnikiem dla gimnazjalistów

3 czerwca 2014 w Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim odbyło się spotkanie autorskie z przyrodnikiem i ornitologiem, panem Sebastianem Sobowcem, którego w maju gościliśmy już w naszej gminie. Nasz gość przygotował dla gimnazjalistów wykład o ciekawostkach i wędrówkach zwierząt, wzbogacony ciekawymi fotografiami oraz krótki kurs świadomego czytelnictwa. Pan Sobowiec prezentował także własne książki. Spotkanie, w którym udział wzięło około 45 uczniów, jest wynikiem współpracy naszej placówki z biblioteką szkolną.


Galeria


Warsztaty gipsowe z okazji Dnia Matki

Z okazji Dnia Matki uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Motyczu na zajęciach bibliotecznych w filii Motycz wykonali odlewy gipsowe. Początki były trudne, ale z każdym kolejnym odlewem dzieci dochodziły do większej wprawy. Uczestnicy zajęć świetnie się bawili i byli bardzo podekscytowani, bo gips wysychał szybko, a efekty ich pracy były widoczne niemal od razu:). Efektem pracy były serca – drobne upominki dla mam. Następnym zadaniem było pomalowanie odlewów farbami, aby nadać im indywidualny wygląd w zależności od inwencji twórczej dzieci. Gipsowe serduszka z pewnością podobały się obdarowanym mamom.


Warsztaty gipsowe są jedną z form zajęć dodatkowych wzbogacających doświadczenie uczniów. Cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego będziemy je kontynuować.


GaleriaSpotkanie autorskie z przyrodnikiem

W ramach Tygodnia Bibliotek, trwającego od 8 do 15 maja Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica 13 maja zorganizowała spotkanie autorskie. Tym razem naszym gościem był ornitolog i przyrodnik – pan Sebastian Sobowiec. Na spotkanie zaprosiliśmy członków kół przyrodniczych ze szkól podstawowych z terenu naszej gminy. Wszystkie szkoły podstawowe wystawiły swoich reprezentantów, więc na spotkaniu było ponad 80 młodych przyrodników. Nasz gość wygłosił wykład o siedliskach zwierząt, a dokładnie ptaków, prezentował zdjęcia gniazd oraz ich mieszkańców, w trakcie zadawał też pytania. Dobre odpowiedzi były oczywiście nagradzane, a nasi uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i sami je zadawali. Pan Sebastian Sobowiec zaprezentował także własne książki. Na koniec przyszedł czas na wspólne zdjęcia, autografy na zakupionych pocztówkach oraz wpisy do kronik bibliotecznych.

Spotkanie autorskie to już tradycja w naszej bibliotece. Cieszymy się z frekwencji i aktywności uczestników. Nauczycielom, rodzicom i opiekunom dziękujemy za pomoc w dotarciu na spotkanie. Dziękujemy również za gościnę w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy.

Noc Bibliotek 2014

Noc bibliotek z literaturą polską, czyli co w naszej trawie piszczy... za nami!

9 maja 2014 po raz drugi Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica czekała na swoich czytelników w porze nocnej. Noc Bibliotek zaczęła się u nas o godzinie 18.00 i zakończyła przed godziną 23.00. W tym czasie bibliotekarze i czytelnicy dyskutowali m.in. o literaturze polskiej. Prezentowane książki były na bieżąco oceniane i wypożyczane.
Spotkania, takie jak Noc Bibliotek dowodzą, że w bibliotece można miło spędzić czas, nie tylko buszując miedzy regałami, ale rozmawiając i śmiejąc się.


Galeria
Uroczyste pasowanie na czytelnika


Uczniowie pierwszej klasy poznali już literki, uczą się samodzielnie czytać. Jest to więc najlepszy czas aby przeprowadzić uroczyste pasowanie na czytelnika. Dlatego klasa pierwsza ze Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich wraz z wychowawczynią p. Iloną Kołosińską przyszła do biblioteki w Zemborzycach, aby stać się pełnoprawnym czytelnikiem. Wcześniej jednak należało przejść test znajomości baśni, a także wykazać się umiejętnością poszanowania książki oraz znajomością funkcjonowania biblioteki. Wiedzą tą wykazały się wszystkie pierwszaki – wszystkie więc zostały pasowane na czytelnika. Na pamiątkę tego spotkania dzieci otrzymały dyplomy. Pasowanie przeprowadzono we współpracy z biblioteką szkolną.
Spektakl "Tajemnica zagubionych liter"


5 maja 2014 roku uczniowie młodszych klas ze szkól podstawowych naszej gminy mieli okazję do obejrzenia spektaklu „Tajemnica zaginionych liter” przygotowanego przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Prezentacja spektaklu zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Konopnica odbyła się w Szkole Podstawowej w Stasinie. Na to tradycyjne już spotkanie przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konopnicy i Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym oraz nasi gospodarze ze Stasina – razem około 120 dzieci. Cieszymy się z takiej frekwencji oraz zainteresowania, jakie wywołał spektakl. Przedstawienie – w duchu bibliotecznym – opowiadało historię biblioteki, z której uciekły literki, ponieważ dzieci nie czytały książek. Naszym bibliotekom na szczęście to nie grozi, dzieci to liczna grupa czytelników.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Stasinie za gościnę oraz uczniom, nauczycielom i opiekunom za tak liczne przybycie na spektakl.

Galeria


BIBLIOTEKA W RADAWCU DUŻYM BĘDZIE NIECZYNNA

Informujemy, że ze względu remont w Filii bibliotecznej w Radawcu Dużym, biblioteka będzie nieczynna od 13 czerwca do 31 sierpnia 2014.

W związku z tym prosimy o zwrot wypożyczonych książek oraz zaopatrzenie się na okres wakacji w większa ich ilość.


Zapraszamy także do biblioteki głownej oraz filii w Motyczu i Zemborzycach.

Za utrudnienia przepraszamy !!!ZAPROSZENIE

                                                 

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica

zaprasza młodych miłośników przyrody na spotkanie autorskie.

Naszym gościem będzie

Sebastian Sobowiec - ornitolog i przyrodnik.

Spotkanie odbędzie się 13 maja 2014 (wtorek)

w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Konopnica o godzinie 11.00


Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!

Wielkanocne kartki w filii w Motyczu

04 i 11 kwietnia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w filii bibliotecznej w Motyczu odbyły się przedświąteczne zajęcia. Dzieci wykonały piękne kartki wielkanocne z kolorowej pianki i filcu. Uczestnicy zajęć poznali również technikę Iris Folding, przy pomocy której wykonali kartki świąteczne z motywem wielkanocnego jajka. Dzieciom bardzo spodobała się taka różnorodność technik. W efekcie powstały kartki o pięknych, niepowtarzalnych wzorach.

GaleriaPrzedświąteczne warsztaty w filii Zemborzyce

Zbliża się Wielkanoc, czujemy już atmosferę świąt. W związku z tym w filii w Zemborzycach Tereszyńskich odbyły się przedświąteczne warsztaty, na których wszyscy chętni mogli zrobić piękne pisanki z kolorowego filcu. Nowa technika zdobienia jajek bardzo się spodobała, a czas spędzony w bibliotece był miłym oderwaniem od przedświątecznych zajęć.

GaleriaFilia w Zemborzycach kwitnie wiosną

W filii bibliotecznej w Zemborzycach odbyła się lekcja biblioteczna o wiośnie oraz zajęcia plastyczne, których uczestnicy wykonali kwiaty z wytłoczek na jajka.


GaleriaZAPROSZENIE


BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KONOPNICA

serdecznie zaprasza na spektakl przygotowany przez

Teatr Edukacji i Profilaktyki„MASKA


Przedstawienie pt. „TAJEMNICA ZAGINIONYCH LITER

przeznaczone jest dla uczniów klas 0-III szkoły podstawowej.


Spektakl odbędzie się 5 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej w Stasinie

o godzinie 10.30

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy

i obiecujemy dobrą zabawę !!!Biblioteka bierze udział w programie

"Orange dla bibliotek"

Po raz piąty Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie w Motyczu i Zemborzycach Tereszyńskich przystąpiły do programu "Orange dla bibliotek". Program ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększanie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych. W ramach realizacji programu biblioteka planuje dalszą współpracę z dziećmi oraz osobami starszymi.Wiosenna wizyta w Przedszkolu „Miś”

Z okazji pierwszej w tym roku wizyty w Przedszkolu Miś, Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica przygotowała dla dzieci wiele atrakcji. Na początek przedszkolaki wysłuchały wierszy o wiośnie: „Wiosna” Wiesława Drabika, „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy, „Nasze kwiaty” Marii Konopnickiej. W tle słychać było walce i polki Johanna Straussa. Wiosenne zagadki nie stanowiły dla dzieci żadnego problemu, zaś zabawa w bociana i żaby sprawiła wszystkim wiele radości. Na zakończenie podopieczni Przedszkola Miś otrzymali kolorowanki i wysłuchali wiersza „O ptaszkach”, zaś w ramach podziękowania zaśpiewali paniom bibliotekarkom piosenkę, oczywiście o wiośnie.


Galeria"Witaj wiosno" - wiosenne zajęcia w filii Motycz

W marcu z okazji nadejścia wiosny uczniowie kl. III  Szkoły Podstawowej w Motyczu wykonali wiosenną gazetkę i papierowe tulipany. 27 i 31 marca w bibliotece odbyły się również zajęcia edukacyjne o wiośnie, w których udział wzięły najmłodsze dzieci ze szkoły podstawowej. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Nadeszła wiosna” i „Przyjaciele” oraz rozpoznawały oznaki wiosny.

Po zajęciach bibliotekę zdobią bociany wyklejane plasteliną.

GaleriaMegaMatma uczy  w naszej bibliotece

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie w Motyczu, Radawcu Dużym i Zemborzycach Tereszyńskich przystąpiły do projektu „MegaMatma uczy w bibliotece”. Dzięki temu nasze placówki zapewniają bezpłatny dostęp do płatnych zasobów serwisu MegaMatma do 31 marca 2015r.


Wystarczy przyjść do najbliższej biblioteki i zgłosić chęć skorzystania z zasobów serwisu MegaMatma.


Serwis MegaMatma przeznaczony jest dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę lub ma problem z matematyką.Wśród e-zasobów MegaMatmy każdy znajdzie coś dla siebie: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych; studenci różnych kierunków; rodzice, dziadkowie i opiekunowie, którzy chcą pomóc swoim podopiecznym w nauce; maturzyści, nauczyciele matematyki, fizyki, chemii i informatyki.


Więcej informacji znajduje się na stronie www.megamatma.pl


Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica zaprasza wszystkich zainteresowanych !!!
Więcej informacji znajduje się TutajSpotkanie ostatkowe w filii bibliotecznej w ZemborzycachKarnawał, choć długi w tym roku, zbliża się jednak do końca. Tradycyjnie więc Tłusty Czwartek był okazją do spotkania pań  w filii bibliotecznej  w Zemborzycach Tereszyńskich.  Jak to zwykle bywa tego dnia nie zabrakło pączków i innych słodkości.  Spotkanie ostatkowe stało się także okazją do świętowania zbliżających się imienin -  były laurki,  tradycyjne Sto lat, a także tort od solenizantki  Krystyny. Takie spotkania w filii bibliotecznej w Zemborzycach Tereszyńskich to tradycja, a frekwencja świadczy o konieczności ich kontynuowania w następnych latach.

Galeria


Walentynki w Filii w Zemborzycach

 Walentynki to dzień, w którym miło jest otrzymać prezent, ale  też  wręczyć sympatyczny drobiazg osobie, którą się lubi. Podczas zajęć w Filii Bibliotecznej w Zemborzycach dzieci wykonały kolorowe, przeplatane serca. Uczestnicy zajęć zgodnie postanowili, że serduszka będą doskonałym prezentem dla ich mam.

Galeria


Walentynki w Filii w Motyczu

Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale dzień, w którym okazujemy swoje uczucia wszystkim bliskim osobom. Z tej okazji podczas walentynkowych zajęć w filii bibliotecznej w Motyczu dzieci zapoznały się z historią Dnia Świętego Walentego potocznie nazywanego Walentynkami i jego obchodami w różnych częściach świata. Następnie wykonały prezenty dla swoich bliskich – włóczkowe serduszka.


Galeria


          Warsztaty florystyczne

31 stycznia 2014 r. w filii bibliotecznej w Motyczu odbyły się warsztaty florystyczne wieńczące okres ferii zimowych. Podczas zajęć zapomnieliśmy o zimie – królowały barwy wiosenne i letnie. Uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem profesjonalnej florystki – Kai Wolińskiej, pań bibliotekarek, rodziców i opiekunów zgłębiali sztukę układania kwiatów. Dzieciaki losowały karteczki z nazwą kwiatka i mogły obejrzeć jego ilustracje w książce.  W trakcje zajęć powstawały przepiękne bukiety, zwierzątka z ziemniaków i pąków róży oraz opaski ozdobione płatkami róż. Warsztaty florystyczne okazały się bardzo ciekawą i kreatywną formą spędzania czasu. Miła atmosfera i towarzystwo kwiatów wprawiły wszystkich w iście wiosenny nastrój.

Galeria


Ferie w Filii Motycz - warsztaty gipsowe

Podczas warsztatów gipsowych w filii Motycz dzieci samodzielnie przygotowały masę gipsową i wykonały wybrane przez siebie odlewy oraz ozdobiły je. Zabrane do domu figurki to doskonały prezent dla kogoś bliskiego. Warsztaty gipsowe dały dzieciom dużo radości i zadowolenia ze swoich prac.


Galeria
Ferie w Filii Zemborzyce - warsztaty gipsowe

Gdy przychodzą ferie , a pogoda, jak w tym roku,  nie pozwala wyjść na dwór, dobrym sposobem spędzenia czasu jest wizyta w bibliotece. W tym roku ferie zimowe zbiegły się z Dniem Babci i Dziadka, dlatego Filia Biblioteczna  w Zemborzycach   przygotowała zajęcia, na których dzieciaki robiły kolorowe gipsowe ramki, zdobione techniką decoupage   –  świetny prezent od wnuka czy wnuczki. Efekty pracy uczestników widać na zdjęciach.

Galeria

UWAGA- zapisy do biblioteki

Od 1.01.2014 w celu zapisania się do Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica należy podać następujące dane:

Imię i nazwisko

Data urodzenia

Adres zamieszkania lub pobytu

PESEL

Zawód (w kategorii generowanych przez system)

Numer telefonu

Adres e-mail  (dla osób, które go posiadają) 

W przypadku osób niepełnoletnich– niezbędny jest podpis, imię i nazwisko oraz adres opiekuna !!!

Dotyczy to zarówno nowych osób zapisujących się do biblioteki, jak i czytelników posiadających kartę.

Powyższe zmiany związane są z wprowadzaniem elektronicznej obsługi czytelników w BPGK.Dodatkowy dzień pracy w filii Motycz

Informujemy, że od 1 stycznia 2014 filia biblioteczna w Motyczu będzie czynna cztery, a nie jak do tej pory trzy dni w tygodniu.

Dodatkowy dzień pracy to czwartek w godzinach od 7.30 do 15.30"ABC Internetu"

kurs komputerowy dla seniorów przeprowadzony w ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek"

18 grudnia 2013 r. zakończyły się zajęcia komputerowe dla seniorów „ABC INTERNETU” organizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Konopnica w ramach realizacji programu „Orange dla bibliotek”.  Kurs, na który zapisało się 6 osób, składał się z 3 części: Podstawowa obsługa komputera i Internetu; Założenie poczty internetowej i jej podstawowa obsługa; Obsługa poczty internetowej. Każde ze spotkań trwało 2 godziny zegarowe. Kurs poprowadzono w oparciu o prezentacje opracowane przez Fundację Orange. Dzięki nim szkolenie poprowadzono w sposób dostosowany do potrzeb uczestników kursu – osób zaczynających swoją przygodę z komputerem i Internetem. Uczestnicy kursu oprócz ważnych kwestii teoretycznych, poznali podstawowe zasady obsługi komputera, ćwiczyli pracę z myszką i klawiaturą, nauczyli się podstaw wyszukiwania informacji w Internecie, założyli pocztę elektroniczną i wysyłali miedzy sobą e-maile. Cykl spotkań trwał 3 dni i zakończył się wręczeniem dyplomów, jednak uczestnicy szkolenia wyrazili chęć ponownego spotkania w celu przećwiczenia nabytych umiejętności. Zapewne wszystkim zapadło w pamięć wielokrotnie powtarzane na kursie: praktyka czyni mistrza.  Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica postara się stworzyć im taką możliwość w 2014r.

GaleriaNa zakończenie Roku Tuwima

Na zakończenie Roku Tuwima filia biblioteczna w Zemborzycach Tereszyńskich przeprowadziła lekcję biblioteczną o życiu i twórczości poety z podopiecznymi Przedszkola nr 16 w Lublinie.

Galeria


"Świąteczna bombka"

czyli zajęcia plastyczne w filii Zemborzyce

Świąteczne bombki metodą decoupage robiły też dzieci w filii bibliotecznej w Zemborzycach Tereszyńskich. Zajęcia zorganizowano w ramach współpracy z Domem Kultury w Motyczu.


Galeria


„Świąteczna bombka”

czyli zajęcia plastyczne w filii Motycz


Święta tuż tuż… Z tej okazji w ciepłej przedświątecznej atmosferze dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej w Motyczu ozdabiały bombki choinkowe metodą decoupage. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Domem Kultury w Motyczu dostarczyło nie tylko radości, ale pozwoliło twórczo spędzić czas.


Galeria


WESOŁYCH ŚWIĄT


Aby Święta były wyjątkowymi dniami w każdym roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość
By Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
a kolędowych śpiewów nie było dość!


Najlepsze życzenia świąteczne wszystkim czytelnikom i mieszkańcom Gminy Konopnica składają:

Dyrekcja i pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy KonopnicaŚwiąteczne nowości

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz jej filie w Motyczu, Radawcu Dużym i Zemborzycach Tereszyńskich zapraszają po nowości na świąteczny odpoczynek.

GaleriaŚwiąteczno-zimowe zajęcia w filii Motycz

"Dekoracje świąteczne"Dzieci uwielbiają zimę, zwłaszcza gdy krajobraz za oknem pokryje gruba warstwa śniegu. Wtedy nawet największy mróz nie straszny. W dniach 9 i 10 grudnia 2013 roku odbyły się zimowo-świąteczne  zajęcia plastyczne pt.: „Dekoracje świąteczne”.


Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Motyczu wykonały choinki z gazet i ozdobiły je świecidełkami. Nie obyło się również bez tradycyjnych ozdób świątecznych, takich jak śnieżynki z papieru i łańcuchy, którymi dzieci przystroiły bibliotekę. Przy dekorowaniu sali zabawy było co niemiara.

Galeria


"Rok Juliana Tuwima" - filia Motycz

12 grudnia w filii Bibliotecznej w Motyczu odbyła się lekcja biblioteczna o Julianie Tuwimie, przygotowana w ramach realizacji programu „Orange dla bibliotek”. Dzieci oglądały prezentacje multimedialna poświęconą Tuwimowi, dowiadując się wielu ciekawostek z jego życia, rozwiązywały zagadki i kończyły tekst rozpoczętych wierszy. Na koniec wysłuchały jak znane osoby czytają wiersze Juliana Tuwima. Lekcja biblioteczna o Tuwimie to kolejna z cyklu lekcji przygotowanych w ramach realizacji programu „Orange dla bibliotek”.

Galeria


"Rok Juliana Tuwima" - filia Zemborzyce

lekcja biblioteczna w ramach realizacji programu "Orange dla bibliotek"

10. 12.2013 w filii Bibliotecznej w Zemborzycach Tereszyńskich odbyła się kolejna lekcja biblioteczna w ramach realizacji programu „Orange dla bibliotek”. Tematem lekcji było życie i twórczość Julian Tuwima, z racji ogłoszenia 2013 roku Rokiem Tuwima. Spotkanie prowadzone było w oparciu o prezentację multimedialną i zasoby Internetu.  Dzieci czytały biografie poety, pełną ciekawostek, rozwiązywały zagadki i wysłuchały wierszy Tuwima na YouTube czytanych przez znane osoby. Uczestnicy spotkania przekonali się jak wiele przydatnych informacji można uzyskać w Internecie, jak zasoby sieci mogą urozmaicić przyswajaną wiedzę.

Galeria


Wizyta przedszkolaków z "Honoratki" w filii w Radawcu


28 listopada br. w Filii Bibliotecznej w Radawcu Dużym odbyła się lekcja biblioteczna wprowadzająca. Biblioteka gościła liczną grupę dzieci z Przedszkola "Honoratka" pod opieką Pań: Edyty Czerniak i Anny Pencuły. Dzieci dowiedziały się jak korzystać ze zbiorów biblioteki, z zaciekawieniem oglądały kolorowe książeczki i widać było, że są pod dużym wrażeniem. Z wielką uwagą wysłuchały bajki wprowadzającej w bożonarodzeniowy nastrój pt."Świąteczny miś Michaś" (Patrycja Zarawska) a na koniec odpowiadały na pytania związane z treścią bajki. Słuchały bardzo uważnie, dlatego nie miały problemów z odpowiedziami. W nagrodę poczęstowały się cukierkami. Dzieci wyraziły wielką chęć zostania czytelnikami biblioteki. Obiecały, że na pewno poproszą o to rodziców i w najbliższym czasie ponownie odwiedzą bibliotekę. Serdecznie zapraszamy!

Galeria


Spotkania andrzejkowe

Spotkania andrzejkowe w filii bibliotecznej w Zemborzycach to już tradycja. Dla pań z Zemborzyc biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale miejsce, gdzie w miłym towarzystwie można spędzić czas na  rozmowach nie tylko o książkach, pochwalić się nowym ciastkiem lub sałatką.  W tym roku takie spotkanie odbyło się również w bibliotece w Konopnicy. Wśród śmiechów i rozmów na różne tematy, panie wspominały dawne Andrzejki – lanie wosku czy zabawę z butami. Oba spotkania – w Konopnicy i Zemborzycach – należą do udanych i mamy nadzieję, że nie ostatnich.Galeria - Zemborzyce

Galeria - Konopnica


Dzień Pluszowego Misia w Zemborzycach

25 listopada po raz kolejny obchodziliśmy  Światowy Dzień  Pluszowego Misia. Z tej okazji  także biblioteka  w Zemborzycach włączyła się w obchody  święta tej ulubionej przez dzieci zabawki – przyjaciela.   Podczas zajeć w bibliotece zapoznaliśmy się z bajkowymi misiami, mówiliśmy też o niedźwiedziach żyjących na łonie natury, były misiowe zagadki, zabawy i konkursy. A przez cały dzień towarzyszyli nam pluszowi  przyjaciele.


GaleriaLokomotywa Pana Tuwima

20 i 23 listopada 2013r.  filię biblioteczną w Motyczu odwiedziły dzieci z najmłodszych klas ze Szkoły Podstawowej w Motyczu. Młodzi czytelnicy mogli wysłuchać wierszy Juliana Tuwima m. in. "Lokomotywa", "Rzepka", "Zosia Samosia", były również ciekawe zagadki.  Na sam koniec dzieci pokolorowały wagony lokomotywy Pana Tuwima. Efekt mile zaskoczył wszystkich. Z prac dzieci powstał bajecznie kolorowy i bardzo długi pociąg. Na pożegnanie dzieci otrzymały słodkości. To była podróż pełna wrażeń.

Galeria


Książeczki dla małych czytelników z akcji "Czytam sobie"

Biblioteka w Konopnicy otrzymała zestaw książeczek dla początkujących czytelników za promowanie akcji "Czytam sobie". Akcja ta jest trzypoziomowym programem wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Komplet 21 ksiażeczek z 3 poziomów trafił do naszej biblioteki i czeka na rodziców oraz dzieci, aby pomóc im złapać bakcyla czytania.


Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy i gorąco polecamy tę sympatyczną lekturę !!!Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica

zaprasza na szkolenia dla seniorów z podstaw obsługi komputera i Internetu. Szkolenia organizowane są w ramach realizacji programu

Orange dla bibliotek


Proponujemy następujące tematy spotkań:

1.      Podstawowa obsługa komputera i Internetu  (2 godziny zegarowe).

2.      Założenie poczty internetowej i jej podstawowa obsługa  (2 godziny zegarowe).

3.      Obsługa poczty internetowej (2 godziny zegarowe).


Szkolenia planujemy w grudniu dla grup max. 5-osobowych – terminy do uzgodnienia. Zajęcia odbywać się będą w Centrum Kształcenia na Odległość w Motyczu (dawny Dom Kultury).


Zgłoszenia chętnych przyjmujemy: osobiście w Bibliotece bądź Centrum Kształcenia w Motyczu, ewentualnie telefonicznie

81 503 12 52 Biblioteka

81 503 19 65 Centrum Kształcenia na Odległość w MotyczuBiblioteka bierze udział w programie

"Orange dla bibliotek"Julian Tuwim w bibliotece

Rok 2013 ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima. Z  tej okazji filia biblioteczna w Zemborzycach przygotowała  lekcje biblioteczne o życiu i twórczości  tego  znanego poety  i zaprosiła na nie młodsze klasy tamtejszej szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami. Były zabawy z wierszami, zgadywanki, kalambury, ale też ”podróż lokomotywą” i „wyciąganie rzepki”. Wiersze Tuwima znają wszystkie dzieci , ale okazuje się, że są one również  świetnym materiałem do przeróżnych zajęć z nimi.

Galeria


 Jesienne origami w Motyczu


Aby umilić listopadową, jesienną aurę za oknami, w filii bibliotecznej w Motyczu odbyły się zajęcia z origami.

Składanie papieru jest bowiem doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy cierpliwości i kreatywności. Uczestnicy zajęć z origami z wielkim zaangażowaniem tworzyli modele kwiatów, liści, pudełek oraz prostych w wykonaniu zwierzątek.

Ich dzieła zdobią teraz biblioteczne wnętrze.

GaleriaZ jesienną wizytą w przedszkolu "Miś"


W dniu 4 listopada odbyło sie kolejne spotkanie z podopiecznymi przedszkola "Miś". Zgodnie z porą roku tematem wizyty w przedszkolu była jesien. Panie bibliotekarki przeczytały dzieciakom tematyczne bajeczki, a sampatyczne przedszkolami rozwiązywały zagadki i rozpoznawały warzywa i owoce. W ramach podziękowań podpieczni przedszkola "Miś" zaśpiewali piosenkę "Ogórek", my zaś odwdzięczyliśmy się słodkim drobiazgiem.

Wizyta w przedszkolu jak zwykle przebiegała w miłej atmosferze, a aktywność dzieci sprawiła, że spotkanie było bardzo udane.


GaleriaAKCJA  "CZYTAM SOBIE"


Celem Akcji "Czytam sobie" jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być przyjemnością.

W Akcję „Czytam sobie” włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą i literaturą. Pasją do czytania udało się również zarazić firmy, które zechciały wsprzeć akcję pro publico bono zarówno w kreacji, jak i komunikacji. Szczególnego wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – pani Anna Komorowska przesyłając list gratulacyjny w związku z zainicjowaniem Akcji „Czytam sobie” oraz zachęcający do włączenia się do programu.

W przygotowanych spotach zobaczymy, dlaczego czytanie jest ważne i jaką  rolę spełnia w rozwoju dzieci. Z wywiadów dowiemy się, w jaki sposób książki wpłynęły na życie ambasadorów czytania oraz przyczyniły się do ich sukcesu zawodowego i prywatnego.

Wśród gwiazd wspierających akcję zobaczymy, m.in. Andrzeja Seweryna, Katarzynę Żak, Alicję Resich-Modlińską, Marcina Kwaśnego, Olgę Borys, Kamilę Szczawińską i Piotra Cyrwusa.

Nie zabrakło też autorytetów związanych z literaturą, na co dzień zajmujących się językiem polskim. Działania w ramach Akcji „Czytam sobie” wspierają: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży.

Specjalnie dla Akcji powstała strona internetowa www.CzytamSobie.pl oraz prowadzone będą działania na profilu www.facebook.com/CzytanieToDziala

Komunikacja obejmie telewizję (emisja spotów w ramach akcji społecznej), prasę, internet, kino oraz media partnerów i patronów medialnych.

Zapraszamy do klikania, lajkowania i przesyłania informacji o Akcji.

Pomóżmy dzieciom złapać bakcyla czytania, niech przekonają się same, że czytanie to świetna zabawa. Niech książki wzbogacają ich życie, nadają mu nowy wymiar pełen niesamowitych postaci i fascynujących historii. Poczujmy wraz z dziećmi dumę z pierwszej samodzielnie przeczytanej książki! I oby ta radość i zadowolenie towarzyszyły im na każdym etapie czytelniczej podróży.   


Polecamy także spot promocyjny akcji:

http://www.youtube.com/watch?v=WkjjINuHMPg&feature=youtu.be

oraz wypowiedzi amabasadorów akcji:

http://www.youtube.com/playlist?list=PLbe149eaHKvjEqL6dRdqVyHg_iFGCKpBF


Nasza Biblioteka zachęca wszystkich do zapoznania się z ideą akcji oraz wzięcia w niej udziału !!!
Jesień w filii Motycz

Październik to miesiąc, kiedy w przyrodzie króluje jesień. Zawitała ona także do naszej filii w Motyczu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Motyczu robiły przepiękne bukiety z kolorowych liści i samodzielnie, dając upust wyobraźni, ozdobiły biblioteczną wystawkę zgodnie z panującą porą roku . Spotkanie było bardzo udane i na pewno na długo pozostanie w pamięci.

GaleriaGodziny pracy filii w Radawcu Dużym

Drodzy czytelnicy filii w Radawcu - podajemy godziny pracy filii obowiązujące od 1 października. Powracają pierwotne godziny pracy - prawie bez zmian.

poniedziałek   11.00 - 19.00
wtorek           7.00 - 15.00
środa             10.00 - 18.00
czwartek        7.00 - 15.00
piątek            7.00 - 15.00


Jedyna zmiana nastąpiła w środę - pracujemy o godzinę krócej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych po dobrą książkę na jesienne wieczory !!!Jesienne zajęcia w filii Zemborzyce Tereszyńskie


30 września filia w Zemborzycach Tereszyńskich wraz z zerówiakami z tamtejszej szkoły podstawowej witała jesień.  Zajęciom towarzyszyły zabawy, kolorowanki i zgadywanki, a także degustacja warzyw i owoców.

 GaleriaKonkurs prasowo-czytelniczy "Pociąg do Tuwima"Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica zaprasza wszystkich do udziału w prasowo-czytelniczym konkursie wiedzy o Julianie Tuwimie

„Pociąg do Tuwima.”

Konkurs organizują Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie w związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Konkurs jest organizowany przy współudziale Redakcji "Kuriera Lubelskiego". Patronat medialny objęło Radio Lublin. Redakcja kulturalna Radia będzie informowała słuchaczy o konkursie, regulaminie, współorganizatorach i fundatorach nagród. Konkurs trwa od 13 września do 14 października.

Regulamin i kupony konkursowe dostępne są także w naszych bibliotekach oraz na stronie WBP. Służymy pomocą podczas zdobywania informacji potrzebnych przy wypełnianiu kuponów konkursowych.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie !!!


Regulamin, kupon


Zachęcamy wszystkich - małych i dużych - do wzięcia udziału w konkusie !!!
Fredro w Konopnicy, czyli akcja "Narodowe czytanie"7 września pod biblioteką w Konopnicy można było posłuchać dzieł Aleksandra Fredry w związku z akcją Narodowe czytanie, ogłoszoną przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. O godzinie 10.00 przywitaliśmy naszych słuchaczy i po zaprezentowaniu idei akcji oraz życiorysu Fredry, przeszliśmy do najważniejszego punktu programu. „Mąż i żona”, „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, czy  „Dożywocie” to komedie, które czytaliśmy naszym gościom. W między czasie można było posłuchać wierszy tego znakomitego komediopisarza:  „Dwa koguty”, „Czyżyk i zięba”, „Trzeba by”, „Nasza Ojczyzna” to tylko niektóre z nich. Wybrane wiersze czytali także ochotnicy. W kąciku dla dzieci, w towarzystwie „Pawła i Gawła” oraz skrzyni z fantami dzieciaki słuchały bajek Fredry, rozwiązywały zagadki i kolorowały obrazki tematyczne. Nie obyło się oczywiście bez słodkich nagród dla najmłodszych. Dla dorosłych słuchaczy przygotowaliśmy quiz - konkurs znajomości cytatów i aforyzmów. Uczestnicy akcji mogli otrzymać okolicznościową pieczęć na prywatnych egzemplarzach dzieł Fredry lub na przygotowanych przez bibliotekę podziękowaniach za udział w akcji. Jak na komediopisarza przysłało, Fredro dostarczył nam wiele radości i śmiechu. Wszystkim słuchaczom narodowego czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Konopnica serdecznie dziękujemy !!!


Wszystkim słuchaczom narodowego czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Konopnica serdecznie dziękujemy !!!


Galeria


„Narodowe czytanie.Aleksander Fredro”


Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica

zaprasza

7 września 2013 roku

na czytanie dzieł Aleksandra Fredry

w godzinach 10.00 – 13.00


W tym czasie będzie można skorzystać także ze zbiorów biblioteki.

Dla dzieci przewidziano atrakcje w postaci zagadek, wierszyków i odrobiny czegoś słodkiego.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy

7 września na placyk przed biblioteką (obok Urzędu Gminy)


„Narodowe czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego  ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.      Wakacyjna wizyta w przedszkolu "Miś"


W ramach cyklicznych spotkań z przedszkolakami, 22 lipca 2013r. panie bibliotekarki odwiedziły po raz kolejny podopiecznych Przedszkola MIŚ. Tematem spotkania była twórczość Juliana Tuwima, ze względu na obchodzony w tym roku Rok Tuwima. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wierszy takich jak: „Lokomotywa”, „Zosia Samosia”, oraz „Murzynek Bambo”.  Podczas spotkania przedszkolaki bardzo chętnie rozwiązywały zagadki, dobrze znane  im były postacie z bajek i ich tytuły.Na pożegnanie dzieci otrzymały słodki poczęstunek i zaśpiewały piosenki o wakacjach. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.Galeria


Odwiedź nas na Facebooku


Wystawa objazdowa "Powstanie Styczniowe 1863/1864"

Od połowy czerwca w naszych bibliotekach gości wystawa objazdowa "Powstanie styczniowe 1863/1864", przygotowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie. Wystawę, złożoną z 7 plansz -  tablica tytułowa, Przyczyny, Walka, Chłopi, Syberia, Bilans, Kalendarium - gościliśmy w bibliotece głównej oraz w filii Zemborzyce. 22 czerwca można ją było obejrzeć na Dniach Motycza w remizie OSP Motycz, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Obecnie wystawa znajduje się w filii Motycz, gdzie można się z nią zapoznać podczas godzin pracy biblioteki.Galeria


Nowości wydawnicze na wakacje !!!


Zapraszamy do przeglądu nowości wydawniczych zakupionych przez naszą bibliotekę


Nowości


Zerówiaki z bibliotece

26 czerwca 2013r. naszą bibliotekę odwiedziły rezolutne zerówiaki ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konopnicy wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Cygan. Dzieci wysłuchały wiersza Jana Huszczy „Skarga książki”. Po ustaleniu, czego z książką robić nie wolno, przeszliśmy do różnic między biblioteką a księgarnią. Później przyszedł czas na zagadki: zerówiaki doskonale sobie poradziły, znane są im nie tylko postaci z bajek i ich tytuły, ale także zawody, pory roku czy warzywa. Dobre odpowiedzi nagradzaliśmy naklejkami, więc motywacja była większa. Nasi mali goście obejrzeli biblioteczny katalog kartkowy oraz dział książek przeznaczonych właśnie dla nich. Na ręce pani Małgorzaty Cygan przekazaliśmy kolorowanki i zakładki dla dzieci, zaś panie bibliotekarki otrzymały „cukierkowe” kwiaty. Na zakończenie wszyscy stanęliśmy do pamiątkowego zdjęcia.  Dzieci zostały zaproszone do biblioteki wraz z rodzicami, aby w wakacje nie zapomniały literek.


W bibliotece można obejrzeć wystawę prac zerówiaków, wykonanych po lekcji bibliotecznej.

Galeria


Po raz czwarty w programie Fundacji Orange

%